Sebastian Vettel este din nou campion mondial al Formulei 1!

UPDATE 10.37 – Pilotul echipei Red Bull, Sebastian Vettel, 24 de ani, este din nou campion al Formulei 1, fiind cel mai tânăr dublu laureat, depășindu-l pe Alonso, care în anul 2006 a reușit aceeași performanță la 25 de ani.

Sebastian Vettel a plecat de pe prima poziție a grilei de start a Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei, dar cursa a fost câștigată de Jason Button. Locul 2 a fost ocupat de Fernando Alonso. Locul 3 a fost ocupat de Sebastian Vettel.

Mark Webber a terminat pe locul 4, iar pe 5 a trecut linia de sosire Lewis Hamilton. Locurile 6-10 au fost ocupate în ordine de piloții Michael Schumacher, Felipe Massa, Sergio Perez, Vitali Petrov și Nico Rosberg.

9. Vitali Petrov (Rusia/Lotus-Renault) +42.607;
10. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) +44.322.

În urma acestor rezultate, clasamentul piloților (primele zece poziții) este următorul:

9. Williams 5;
10-12. Team Lotus, Marussia Virgin, HRT 0.

Următoarea cursă, Marele Premiu al Coreei de Sud, va avea loc duminica viitoare.

Sursa: Mediafax

Pilotul echipei Red Bull, Sebastian Vettel, va pleca de pe prima poziție a grilei de start a Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei, după ce a fost cel mai rapid în calificările care au avut loc, sâmbătă, pe circuitul de la Suzuka.

Vettel a obținut, sâmbătă, al 12-lea pole position din cele 15 posibile în acest sezon. La Suzuka, el va fi urmat de piloții McLaren-Mercedes, Jenson Button și Lewis Hamilton, și de cei Ferrari, Felipe Massa și Fernando Alonso.

Germanul are nevoie de un singur punct în cursa care va avea loc duminică, de la ora 09.00, pentru a deveni campion mondial a doua oară consecutiv.