Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » „În acest cantonament, vreau să găsesc primul 11”

„În acest cantonament, vreau să găsesc primul 11”

Campionii au zăbovit doar cinci zile acasă după stagiul de la Kossen. Ieri-dimineață, clujenii s-au întors în Austria, la Abtenau via München, unde au ajuns cu o cursă de linie care a decolat la ora 7:20. Fabbiani & Co și-au luat în primire ieri în jurul prânzului camerele de la Hotel Moisl din Abtenau, locul unde campioana și-a stabilit cartierul general al celui de-al doilea cantonament al verii. Pentru a ajunge la destinație, oamenii lui Andone s-au trezit cu noaptea în cap și nici măcar cafelele și energizantele consumate la barul de la aeroport nu le-au putut stârni cheful de viață. Doar chelia lui Ruiz, ascunsă sub o șapcă, a mai agitat spiritele, unii dintre campioni făcând glume pe seama noului look al atacantului argentinian.
"În acest cantonament, vreau să găsesc primul 11"

Campionii au zăbovit doar cinci zile acasă după stagiul de la Kossen. Ieri-dimineață, clujenii s-au întors în Austria, la Abtenau via München, unde au ajuns cu o cursă de linie care a decolat la ora 7:20. Fabbiani & Co şi-au luat în primire ieri în jurul prânzului camerele de la Hotel Moisl din Abtenau, locul unde campioana şi-a stabilit cartierul general al celui de-al doilea cantonament al verii. Pentru a ajunge la destinaÅ£ie, oamenii lui Andone s-au trezit cu noaptea în cap şi nici măcar cafelele şi energizantele consumate la barul de la aeroport nu le-au putut stârni cheful de viaţă. Doar chelia lui Ruiz, ascunsă sub o şapcă, a mai agitat spiritele, unii dintre campioni făcând glume pe seama noului look al atacantului argentinian.

Ceva mai volubil, tehnicianul a rămas surprins de prezenÅ£a matinală a ziariştilor în holul aerogării clujene. „Ce, n-aveÅ£i somn?“, a „atacat“ Andone, după care a trecut în defensivă, aşteptând întrebările. Care nu s-au lăsat prea mult aşteptate, la fel ca răspunsurile „Fălcosului“. „Obiectivul primordial al acestui turneu este să găsesc echipa de bază şi să închegăm relaÅ£iile de joc în cele patru meciuri amicale programate. Adversarii sunt buni şi i-am ales în aşa fel încât să semene cu posibilii rivali din grupele Ligii Campionilor“, a dezvăluit Andone, care, cu toate că preşedintele Iuliu Mureşan a declarat închisă campania de achiziÅ£ii, nu exclude total alte transferuri. „La noi pot apărea oricând surprize“, a spus tehnicianul, care este însoÅ£it la Abtenau şi de fiul său, Mihnea.

„Ne așteaptă un campionat mult mai greu decât precedentul, fiindcă toate rivalele s-au întărit” – Ioan Andone, antrenor CFR Cluj