Gigi Becali a rupt tăcerea despre cum a făcut sute de mii de dolari: „Am golit conturile cu banii lui Ceaușescu!”

Gigi Becali a rupt tăcerea despre cum a făcut sute de mii de dolari: „Am golit conturile cu banii lui Ceaușescu!”
Fotomontaj ProSport, realizat cu ajutorul Inteligenței Artificiale. Caricatura Gigi Becali de Lucian Maftei - Mediafaxfoto

Gigi Becali a dezvăluit cum a început să facă primii săi bani imediat după Revoluție cu ajutorul lui Eugen Neagoe.

Latifundiarul din Pipera a profitat la maximum de perioada anilor 90. A reușit să facă afaceri profitabile în mai multe domenii, iar cu terenurile s-a îmbogățit datorită creșterii prețurilor mult peste așteptări din ultimii 15 ani.

Cum a făcut Becali afaceri de sute de mii de euro la Craiova: „Aduceam camioane de marfă”

Imediat după Revoluție, Gigi Becali a făcut comerț cu amănuntul și s-a gândit că la Craiova ar fi o piață bună de desfacere pentru mărfurile sale. A apelat la Eugen Neagoe pentru a-i face cunoștință cu primarul de la cea vreme, Antonie Solomon. Toată lumea avea de câștigat într-o vreme în care conturile lui Ceaușescu erau pline, dar magazinele nu erau alimentate cu toate bunătățile din Occident.

„Să vă spun ceva. Cei mai mulți bani pe care i-am făcut eu a fost cu Eugen Neagoe, dar el nu știe. Eu aduceam camioane de marfă și am zis că Craiova este oraș mare care poate înghiți marfă. Și zic cine îl cunoaște pe ăla, primarul de atunci, Solomon. Și cineva mi-a spus că Neagoe îl știe pe Solomon. M-am dus la Craiova, ne-am întâlnit la un restaurant, am vorbit cu Neagoe de mi-a făcut cunoștință cu Solomon.

Când m-am dus acasă la el, de când i-am dat 10.000 de dolari nu-i venea să creadă că vede banii ăia în fața lui. I-am dat banii ăia ca să primească marfa, camioane, pixuri, casetofoane, orice chestii. Le băgam în depozit direct, eu luam banii și problema lor ce făceau cu marfa. Eu dădeam pe un pix 1 leu și îl dădeam cu 13 lei. Asta se întâmpla în anii 90.

Prima dată, înainte să ia marfa, i-am dat un cadou, acei 10.000 de dolari. Pe urmă a făcut și el mulți bani, îți dai seama. Cei mai mulți bani eu acolo i-am făcut prima dată. N-am făcut milioane de dolari, e greu să faci atât. Am făcut câteva sute de mii de dolari, dar am fost și la Iași, la Constanța, la Craiova, peste tot. Atunci erau banii lui Ceaușescu în conturi, magazinele erau goale, iar conturile pline. Iar eu le-am golit (n.r. râde)”, a declarat Gigi Becali, la Fanatik.

Făcea atât de mulți bani încât la un moment dat a fost nevoit să îi descarce cu basculanta în curte. Cumva, primul milion de euro a fost făcut mai ales din afacerile cu blugii din Turcia.

„Când toată lumea se ducea la turci să ia 2-3 perechi de blugi, eu aduceam cu tirurile. Îi băgam direct în en-gros-uri, iar banii îi primeam pe loc. Nu mă interesa pe mine dacă se vindeau sau cât timp le trebuia pentru a scăpa de marfă. Aduceam şi 10 tiruri de blugi pe săptămână. Banii îi rulam mereu, în fiecare zi.

I-am descărcat în curte, pentru ca nu aveam unde să-i pun, m-am dus în casă, am luat o folie de celofan şi i-am acoperit, pentru că mi-era teamă să nu plouă peste noapte şi să-i ude”, a mai povestit milionarul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]