În urmă cu aproximativ o lună, ProSport l-a descoperit pe tânărul Ayan Burciu, un puști extrem de talentat care are doar 8 ani.
Imaginile video cu tânăra stea a fotbalului românesc ne-au șocat de-a dreptul și am decis să aflăm mai multe detalii despre copil chiar de la tatăl său.
La momentul respectiv, părintele lui Ayan, Radu Burciu, a dezvăluit că fiul său visează să ajungă la Barcelona. Nici nu visa că, la doar 8 ani, va ajunge să semneze primul său contract de reprezentare, evident, prin tatăl său.
Anamaria Prodan îl va reprezenta pe Ayan Burciu și va încerca să-i ghideze primii pași în fotbal. ProSport a stat de vorbă cu agenta de jucători, care s-a arătat uluită de talentul micuțului.
„Există situații foarte rare când găsești, la vârsta asta, un copil atât de talentat din toate punctele de vedere. Copilul ăsta este complet. La 7-8 ani nu prea ai mare lucru de văzut la un copil, este doar plăcerea de a juca fotbal.
Pe Ayan îl tot urmăresc în toate clipurile postate de tatăl lui de-a lungul vremii. El are o dorință de a fi numărul 1 încă de când a pus piciorul pe minge. Copilul ăsta parcă s-a născut cu „skill-urile” (n.r. abilitățile) astea, cu toate lucrurile astea bune pe care le face, ușurința cu care lovește mingea. Are lovitură de cap, are execuții perfecte.
Foarte, foarte rar găsești copii de genul ăsta. Și dorința lui… Un copil se joacă puțin și se plictisește. Copilul ăsta nu face antrenament doar pentru că trebuie făcut, copilul ăsta trăiește pentru a juca fotbal.
Cu siguranță, o să vedeți un Ayan de talie mondială, dacă nimic nu se întâmplă. Îi doresc să aibă o viață perfectă, să nu se accidenteze. Copilul ăsta va ajunge ceva incredibil”, a declarat Anamaria Prodan pentru ProSport.
Având doar 8 ani, o vârstă fragedă în sport, Anamaria Prodan nu poate încheia un contract direct cu copilul, însă îl poate reprezenta pe acesta prin intermediul familiei.
„La vârsta asta, relația este foarte strânsă cu familia. Marele noroc al copilului este că tatăl îl antrenează și știe exact despre ce este vorba. Are o familie superbă. Și fratele lui joacă fotbal, este portar, este foarte talentat. Are o genă foarte bună, pentru că și tatăl lui a jucat fotbal”, a adăugat Anamaria Prodan.