Djokovic și Sabalenka, eliminați la US Open

Djokovic și Sabalenka, eliminați la US Open
Djokovic si Sabalenka la US Open. FOTO Profimedia 25 aug 2026

Novak Djokovic a făcut echipă cu liderul WTA la US Open, dar au suferit o eliminare rapidă in ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Aryna Sabalenka este bună prietenă cu fostul lider mondial ATP. Cei doi se pregătesc împreună înaintea multor turnee și fac faze amuzante, iar acum au dorit să colaboreze și în teren la US Open.

A fost o formulă interesantă, dar care nu a dat roade, fiind eliminați după doar 49 de minute de specialiștii probei la dublu, cehoaica Katerina Siniakova și britanicul stângaci Henry Patten, scor 1-4, 4-2 și 10-2.

Djokovic și Sabalenka nu au reușit să treacă în „sferturi” la US Open

De mult timp, Novak Djokovic a vrut să facă echipă cu Aryna Sabalenka. Cei doi au câștigat primul set în fața Siniakovei și a lui Patten, dar experimentata echipă de mixt și-a spus cuvântul din setul doi când lucrurile s-au schimbat.

S-a văzut clar că Djokovic și Sabalenka nu sunt obișnuiți să evolueze la dublu și au cedat, dramatic, după 49 de minute de joc. În sferturile de finală ar fi dat peste cuplul format din ucraineanca Elina Svitolina și francezul Gael Monfils, care i-au învins cu 4-1, 4-1, în doar 39 de minute, pe filipineza Alex Eala și canadianul Felix Auger-Aliassime.

Un alt cuplu minune de jucători va debuta la US Open. Este vorba despre Serena Williams și Carlos Alcaraz, între cei doi fiind o diferență de peste 20 de ani. Se vor duela cu neozeelandeza Erin Routliffe și britanicul Lloyd Glasspool, veniți din calificări.

Doar două reprezentante are România pe tabloul de la US Open

În cadrul turneului de la US Open vor lua startul Sorana Cîrstea și Gabriela Ruse. La masculin nu este niciun reprezentant.

Este ultimul turneu de Grand Slam din acest sezon, iar Cîrstea speră să facă o impresie bună înainte de retragere. Este favorita numărul 16 la simplu.

La Cincinnati a ajuns până în turul 3, dar nu a reușit să treacă de Jessica Pegula. Va fi a 17-a sa participare la acest turneu pe tabloul principal, cea mai bună performanță fiind atingerea sferturilor de finală, în 2023.

US Open se desfășoară între 23 august și 13 septembrie.

Românca și-a schimbat recent reședința. Nu va mai locui doar în România, ci și în Dubai, acolo unde petrece mult timp și fostul său partener, Alexandru Țiriac.

„Jumătate de an, în general perioada de iarnă, sunt în Dubai, iar în restul anului, din primăvară și până la toamnă sunt în București. Însă, acasă va rămâne tot timpul București, tot timpul România”, a spus jucătoarea, conform as.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]