Ciprian Marica nu este mulțumit cu suma pe care Gică Popescu a obținut-o din transferul lui Iustin Doicaru și este de părere că Farul Constanța putea încasa mai mult din această afacere.
Fostul mare internațional român consideră că tânărul fotbalist putea să mai rămână o perioadă în Superliga României și să fie vândut chiar cu cinci milioane de euro.
Farul Constanța are pare de un start bun în noul sezon din Superliga României, iar la acest lucru a contribuit decisiv și Iustin Doicaru. Tânărul atacant a bifat trei goluri și o pasă decisivă în primele șase etape, iar acest lucru l-a ajutat să obțină un transfer în Turcia, la Rizespor, în schimbul sumei de 1.5 milioane de euro.
Ciprian Marica, acționar minoritar al clubului de la malul Mării Negre, a vorbit despre acest subiect și a anunțat că suma poate crește, având în vedere anumite bonusuri existente în contract.
Totodată, fostul mare atacant consideră că tânărul fotbalist putea să mai rămână o perioadă în Superliga României și să fie vândut chiar cu cinci milioane de euro.
„Știu că erau discuții destul de avansate. Dacă s-a concretizat ceva, de ieri până azi, nu știu. Suma e în jur de 1,5 milioane de euro, plus procente și bonusuri realizabile. Se va ajunge la o sumă mai mare.
Dacă mă întrebi personal, dacă jucătorul mai era ținut, putea fi vândut chiar cu 5 milioane de euro. Aceasta este suma vehiculată pentru anumiți atacanți din România, doar că ei deja au o vârstă, au ajuns la apogeu, au demonstrat ce pot, iar cluburile cer 5 milioane de euro.
Pentru Doicaru, care are 19 ani, care abia a „ridicat capul” și a demonstrat că are potențial, puteam obține o sumă mult mai mare. Clubul trebuie să rămână sustenabil, să își respecte angajamentele, astfel că nu ne permitem să riscăm ceva. Noi am fost întotdeauna prudenți, nu ne-am întins mai mult decât ne-a fost plapuma. Trebuie să mai aducem jucători și, dacă e posibil, să mai și plece”, a declarat Ciprian Marica pentru Sport.ro.
Conform platformei de specialitate Transfermarkt, tânărul Iustin Doicaru este cotat în acest moment la suma de 100.000 de euro.
Acesta a bifat nu mai puțin de 47 de meciuri în tricoul celor de la Farul Constanța, formație pentru care a reușit să marcheze de cinci ori și să ofere trei pase decisive.
Evoluțiile foarte bune pe care le-a avut în startul noului sezon competițional au atras atenția mai multor echipe importante.