Vivi Răchită, reacție deplasată după ce a văzut FCSB – Botoșani: „Nu-l pui pe ciobănaș…”

Vivi Răchită, reacție deplasată după ce a văzut FCSB - Botoșani: „Nu-l pui pe ciobănaș...”
Vivi Răchită i-a distrus pe jucătorii de la FCSB. Sursa Foto: SPORT PICTURES

Vivi Răchită (56 de ani), fost jucător important în Ghencea și la Petrolul, a pus în scenă o reacție contondentă după meciul FCSB – FC Botoșani.

Partida a avut loc pe „Arcul de Triumf”, luni, 17 august, în cadrul etapei cu numărul 5 a Superligii. Gazdele s-au impus spectaculos, scor 3-2, golul victoriei fiind marcat în prelungiri. Compartimentul defensiv al ex-campioanei a suferit în duelul cu FC Botoșani, iar Vivi Răchită i-a ironizat pe fundașii lui Gigi Becali (68 de ani).

Vivi Răchită a făcut show după partida dintre FCSB și FC Botoșani: „Dawa – Duarte – Batubinsika, celebrul DDB”

În prima repriză a confruntării cu gruparea roș-alb-albastră, FCSB a apelat la un sistem de joc cu trei fundași centrali. Din păcate pentru Gigi Becali, schimbarea nu a fost de bun augur, căci Joyskim Dawa (30 de ani) a comis o greșeală uriașă, în urma căreia botoșănenii au apărut pe tabela de marcaj.

Acest detaliu l-a determinat pe fostul stoper Vivi Răchită să îi ironizeze pe apărătorii din lotul lui FCSB.

Ex-fotbalistul a făcut o glumă, aducând aminte de celebra farsă „Doar Dinamo București”, realizată de către ultrașii roș-albi în urmă cu un deceniu. Răchită a folosit, însă, un cuvânt deplasat: „cioban”.

„Noua schemă cu trei fundași centrali. După BBC, Barzagli – Bonucci – Chiellini, a apărut acum Dawa – Duarte – Batubinsika, celebrul DDB. Pe 16 august 2026 a fost celebrul «Doar Dinamo București», la meciul cu City (n.r. – Manchester).

Acum, tot DDB, Duarte – Dawa – Batubinsika. Vrei să joci cu trei fundași centrali? Pe cel mai tehnic îl pui în centru, nu pe cel mai cioban, pe Dawa. Pune-l pe Duarte”, e sfatul lui Răchită, potrivit fanatik.ro.

Vivi Răchită nu s-a oprit: „În centru bagă-l pe cel mai bun fundaș, nu pe cel mai ciobănaș”

Analiza a fost dusă mai departe, iar Vivi Răchită a subliniat din nou limitele camerunezului Joyskim Dawa. El nu a reușit să se abțină nici de această dată și a mai „scăpat” un cuvânt greu în contextul dat: „ciobănaș”.

„Când ai trei fundași centrali, pe cel mai smart, cel mai tehnic, îl bagi în centru, nu pe Dawa, din care sare mingea ca din colțul mesei. Bagă-l pe Duarte sau bagă-l pe Batubinsika. Nu îl bagi pe Dawa, că se vede ce se întâmplă.

Fundașul central care e pe zona centrală trebuie să fie cel mai… Dacă Dawa era fundașul central din partea dreaptă și făcea acea preluare de 17 metri, cine a dat, Papa, pasă la Dumiter, atunci el era în marcaj la Duarte sau Batubinsika. Nu mai era singur.

În centru bagă-l pe cel mai bun fundaș al tău, nu pe cel mai ciobănaș”, a conchis Vivi Răchită.

La pauză, FCSB a renunțat la sistemul cu trei apărători centrali, iar Joyskim Dawa nu a mai ieșit de la cabine pentru actul secund.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]