Dinamo a învins-o pe Rapid în Giulești, scor 1-0, iar un fost internațional român a anunțat că Zeljko Kopic va fi uitat în curând de „câini”.
Sub comanda noului antrenor, gruparea din „Ștefan cel Mare” are un start de sezon peste așteptări. Dinamo a fost dominată în deplasarea de la Rapid, însă a reușit să plece cu toate cele trei puncte, grație reușitei atacantului Mamadou Karamoko.
Claudiu Vaișcovici a dezvăluit ce a văzut schimbat la echipă de la venirea lui Nuno Campos pe banca tehnică.
Antrenorul croat a decis să se despartă de Dinamo în această vară. A preluat echipa într-un moment dificil și a salvat-o de la retrogradare, după care a mers de două ori în play-off, luptându-se cu șanse reale pentru un loc în cupele europene.
S-a găsit rapid un înlocuitor în vară, iar portughezul Nuno Campos și-a impus deja stilul de joc, fapt pe care l-a observat și fostul jucător al „câinilor”, Claudiu Vaișcovici. Fostul internațional român consideră că odată cu venirea rezultatelor bune sub comanda noului antrenor, Kopic va fi dat uitării.
„Toată lumea vedea că echipa a crescut cu Kopic, iar eu l-am susţinut pe Kopic, mi-a plăcut ca antrenor, dar până am aflat şi eu mai multe lucruri. Lucruri pe care nu le ştiu cei din tribune. Oricum, la un moment dat, echipa se exprima în acelaşi fel şi nu mai creştea. Odată cu venirea lui Nuno Campos, parcă se vede ceva, o schimbare.
Toţi dinamoviştii cu care mă întâlnesc spun că le place mai mult Dinamo de acum decât Dinamo cu Kopic. Deci, dacă vin rezultatele, îl vor uita repede pe Kopic. Deja a început, în opinia mea. Era clar că pleacă Kopic, pentru că prea l-au avut pregătit pe Nuno Campos”, a declarat Vaişcovici, la Prima Sport.
Dinamo a obținut o victorie la limită, 1-0, în deplasarea de la Rapid și a urcat pe prima poziție în clasament, cu 10 puncte.
Președintele executiv de la Dinamo nu a ratat ocazia să trimită niște „săgeți” către fostul antrenor al „câinilor”, imediat după ce Nuno Campos a adus prima victorie după 12 ani în Giulești.
„Am câştigat la nivel mental. Învăţăm să gestionăm momentele importante. Faţă de anii trecuţi, după ce înscriem nu mai cădem imediat, nu mai luăm gol repede.
Ştim să gestionăm, acum, momentele de genul. Am câştigat prin organizarea, per ansamblu, a echipei. Îi văd mai uniţi, mai aproape unii de alţii. Acum avem un antrenor care ştie să mute, iar asta e foarte important”, a declarat Andrei Nicolescu, conform fanatik.ro.