Acasa » Fotbal Extern » Liga Campionilor » Oltenii sunt optimişti înaintea turului din Champions League cu Vitebsk: „Încercăm să tranșăm calificarea din prima manșă”

Oltenii sunt optimişti înaintea turului din Champions League cu Vitebsk: „Încercăm să tranșăm calificarea din prima manșă”

Oltenii sunt optimişti înaintea turului din Champions League cu Vitebsk: „Încercăm să tranșăm calificarea din prima manșă"
FOTO: Sportpictures

Universitatea Craiova joacă turul dublei cu bieloruşii de la ML Vitebsk, din turul 1 preliminar al Champions League, miercuri, de la ora 20.00, pe teren neutru, la Mezokovesd, în Ungaria, fără spectatori. Oltenii au ajuns marţi cu un charter până la Oradea, apoi au parcurs drumul până în Ungaria cu autocarul.

La conferinţa de presă dinaintea antrenamentului oficial au participat antrenorul Filipe Coelho şi căpitanul Nicuşor Bancu.

Filipe Coelho: „Sunt foarte mulțumit de jucătorii vechi, dar și de cei noi”

Portughezul a specificat că bieloruşii au avantajul ritmului de joc, fiind în plin campionat, în timp ce pentru campioana României va fi primul meci oficial al sezonului.

„Este primul meci al sezonului, contra unui adversar bun, care are ritm de joc, pentru că are deja 17 meciuri în campionat. Au jucători buni și știm că este un meci dificil, dar putem să obținem un rezultat bun.

Sunt mulțumit de cum s-au comportat jucătorii, vrem să punem în practică tot ce am realizat în această perioadă. Sunt mulțumit de grupul pe care îl am. Am uitat deja ce s-a întâmplat sezonul trecut, focusul este pe ceea ce trebuie să construim.

Ne vor ajuta și jucătorii pe care i-am transferat până acum și ce contează este să arătăm ceea ce am pregătit. Echipa noastră nu depinde de un jucător sau doi, ci de tot grupul, indiferent de vârstă, de naționalitate.

Unii jucători nu sunt încă pregătiți fizic, unii au venit puțin mai târziu. Este foarte important ca jucătorii care vor intra din primul minut să dea totul pentru victorie. Am început să construim ceva din luna noiembrie, acum putem lucra mai mult pe ceea ce înseamnă detaliile, pe partea tehnico-tactică, lucruri pe care nu prea le-am putut face în sezonul precedent.

Este clar că jucătorii transferați ne vor ajuta, dar partea colectivă este importantă, nu mă interesează partea individuală. Sunt foarte mulțumit de jucătorii vechi, dar și de cei noi”, a declarat Filipe Coelho, la conferința de presă. 

Bancu: „Încercăm să tranșăm calificarea din prima manșă”

 „Este ceva nou atât pentru mine, cât și pentru restul echipei. Vrem să ne ridicăm la nivelul așteptărilor. Ei au un mic avantaj pentru că au avut deja meciuri oficiale, dar ne-am pregătit și noi bine în cantonament și cred că o să fie bine pentru noi.

Cu siguranță ne vom ridica la nivelul partidei. Este frustrant că nu poți să joci cu suporteri în tribună, dar asta este situația. La retur, cu siguranță, suporterii așteaptă să umple stadionul și îi așteptăm cu toții să vină să ne susțină.

Poate fi și un avantaj, dacă aveau o atmosferă ca la Atena posibil să fi fost mai greu pentru noi. Dacă vom face ce am pregătit toată săptămâna, cu siguranță că vom pleca de aici cu șanse mari de calificare. Trebuie să ne gândim doar la ce avem de făcut pe teren și să terminăm cu un rezultat pozitiv pentru a avea șanse bune la retur. Noi vom face tot posibilul să încercăm să tranșăm calificarea din prima manșă.

Trebuie să ne ridicăm la nivelul partidei, iar la final sperăm să avem șanse mai mari decât ei la calificare. Am rămas aceiași jucători și au venit întăriri. Avem o echipă foarte puternică. Eu sper să nu plece nimeni, dar va fi greu. Anul trecut am avut niște meciuri senzaționale până să ajungem în grupe și știu că acasă la noi este ca o fortăreață și este foarte greu ca cineva să ne bată acolo.

Trebuie să uităm parcursul de anul trecut, trebuie să o luăm de la zero. Presiunea există tot timpul la fotbal. Eu încerc să-mi fac treaba cât mai bine și să-i ajut pe toți să se integreze. Va fi mult mai dificil să realizăm performanțele de anul trecut, deoarece adversarii vor încerca să nu ne mai lase să facem acest lucru”, a declarat Nicușor Bancu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Scandalul Trump–FIFA ia amploare! Parlamentul European vrea anchetarea lui Gianni Infantino
Mediafax
Soția lui Denis Alibec, prima REACȚIE după ce l-a mustrat pe fotbalist în parcarea de la LOFT: 'Realitatea e...'
Cancan.ro
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Așa arată Monica Bârlădeanu la 47 de ani! Apariția în costum de baie i-a impresionat pe fani. „Inelul pe care îl tot flutur e...”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Râzi cu lacrimi
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Descopera.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Noul joc World of Tanks primește primul sezon de conținut suplimentar
Go4Games
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Promotor.ro