Florin Manea, unul dintre cei mai cunoscuți impresari de jucători la nivel internațional, a dezvăluit sumele de bani pe care le producea în SUA, înainte de a intra în închisoare. Agentul a fost închis în baza unui dosar de fraudă.
Fiul regretatului Nae Manea, un rapidist convins, a explicat că perioada petrecută în spatele gratiilor l-a ajutat, deoarece ajunsese într-un punct negru al vieții sale. Practic, închisoarea a fost un soi de salvare pentru el.
Florin Manea a subliniat faptul că nu s-ar fi oprit, dacă nu ar fi ajuns în celulă, întrucât câștiga în jur de 1.000.000 de dolari la nivel lunar.
Florin Manea este impresarul internaționalului român Radu Drăgușin (24 de ani), fundaș încă legitimat la Tottenham.
El a rememorat episoade din închisoare. Manea a ajuns în Statele Unite având 2.000 de dolari în buzunar. Tatăl lui, fost președinte al Rapidului, nu a cunoscut motivul real care a stat în spatele plecării fiului său în SUA.
Florin Manea a stat doi ani în spatele gratiilor. În momentul în care a fost arestat, acestuia i-au fost confiscate milioane de dolari. Timp de nouă luni, Manea a stat singur, într-o celulă care nu avea geamuri. Potrivit spuselor sale, așa l-a „cunoscut pe Dumnezeu”.
A mărturisit că s-a temut pentru viața sa. În timpul detenției, Florin Manea a văzut trei persoane moarte.
De asemenea, el a accentuat faptul că ar fi continuat șirul acțiunilor ieșite din cadrul legal, în cazul în care nu ar fi fost arestat. Banii l-ar fi determinat să nu se oprească.
„Cel mai bun lucru care mi s-a întâmplat e că m-au închis ăia atunci (n.r. – în Statele Unite), că o luasem razna!
(n.r. – Te-au închis pentru neregulile cu carduri) Da. Mari de tot. Eu m-am gândit că o să fac așa ceva? Am plecat cu 2.000 de dolari în America. Tata știa că mă duc la cineva, dar eu nu mă duceam la nimeni.
Când m-au arestat, mi-au luat nu știu câte milioane. (n.r. – Cât ai stat în închisoare acolo?) Doi ani, dintre care nouă luni singur, într-o celulă fără geamuri, fără nimic, cu lumina aprinsă. Acolo l-am cunoscut pe Dumnezeu! De atunci, eu nu mai mint.
(n.r. – Te-ai temut pentru viața ta?) Normal! Am văzut trei inși morți. (n.r. – Dacă nu era încarcerarea, continuai?) Nu mă opream niciodată. Cum să te oprești, când luai aproape un milion (n.r. – de dolari) pe lună?”, a declarat Florin Manea la podcastul lui Viorel Grigoroiu.