Ambasada Rusiei în România a lansat un comunicat oficial cu privire la situația sportivilor ruși de la Cupa Mondială de gimnastică ritmică, care se desfășoară la Cluj-Napoca, în perioada 26-28 iunie.
Înaintea evenimentului, Emil Boc (59 de ani) a făcut un anunț controversat. Concret, primarul din Cluj-Napoca a spus că imnul și steagul Rusiei vor fi interzise la CM.
Federația Internațională de Gimnastică a ridicat interdicția valabilă pentru sportivii ruși, care pot concura de acum sub steagul țării lor. Totodată, imnul Rusiei poate fi intonat pentru gimnaști înainte de startul probelor.
Decizia a fost luată la patru ani de la interdicția inițială, apărută ca urmare a conflictului armat declanșat de către Vladimir Putin (73) în Ucraina.
Emil Boc a solicitat FIG să aplice măsurile care erau în vigoare atunci când orașul Cluj-Napoca și-a asumat organizarea Cupei Mondiale, iar acum, rușii au venit cu replica: „Sportivii noștri au fost nevoiți să renunțe la participarea la competiția desfășurată la Cluj-Napoca”.
„Sportivii ruși au fost nevoiți să renunțe la participarea la competiția de gimnastică ritmică FIG World Challenge Cup, desfășurată în perioada 26–28 iunie 2026 la Cluj-Napoca, ca urmare a poziției părții române, care nu a asigurat posibilitatea participării depline a echipei naționale a Rusiei, în pofida deciziilor Federației Internaționale de Gimnastică (FIG) din 17 mai 2026 și ale Uniunii Europene de Gimnastică (European Gymnastics) din 24 mai 2026 privind anularea măsurilor restrictive aplicate anterior (Ad-Hoc Rules) și restabilirea deplină în drepturi a sportivilor ruși.
Autoritățile locale au refuzat să ofere delegației noastre posibilitatea de a evolua sub Drapelul de Stat al Federației Ruse și cu intonarea Imnului de Stat al Federației Ruse.
Acest fapt contravine principiilor fundamentale ale Cartei Olimpice, care prevăd egalitatea participanților la competițiile sportive și inadmisibilitatea discriminării pe criterii de cetățenie sau apartenență națională. Sportul este menit să unească popoarele, să consolideze înțelegerea reciprocă și să servească păcii, nu să devină ostatic al conjuncturii politice și instrument al răspunderii colective.
Gimnaștii ruși sunt, de-a lungul a numeroase decenii, lideri recunoscuți ai sportului mondial, iar performanțele lor au adus o contribuție neprețuită la dezvoltarea gimnasticii ritmice. Regretăm sincer că suporterii europeni au fost din nou privați de posibilitatea de a urmări performanțele excepționalilor sportivi ruși.
Le urăm gimnaștilor noștri, antrenorilor și întregii delegații ruse tărie de caracter, noi victorii strălucite și rezultate remarcabile la viitoarele competiții internaționale”, se arată în comunicatul Ambasadei Rusiei în România.
La o zi după mesajul lui Emil Boc, Irina Deleanu (50), președintele Federației Române de Gimnastică Ritmică, a fost contactată de către jurnaliștii de la ProSport pentru a exprima un punct de vedere pe marginea subiectului.
Printre altele, Deleanu a subliniat faptul că nu ar trebui să existe o conexiune între sport și factorul politic.
„Am văzut decizia autorităților locale de a interzice imnul și steagul Rusiei la competiția de la Cluj. Noi suntem acum între ciocan și nicovală. Suntem prea mici pentru a ne putea lupta cu doi coloși așa de mari. Totuși, trebuie spus faptul că în această competiție vorbim de niște copii, iar sportul nu ar trebui să aibă vreo legătură cu politica.
Prin această decizie putem risca organizarea Campionatului Mondial de anul viitor și chiar sancțiuni din partea Federației Internaționale de Gimnastică, sancțiuni ce ar putea veni direct către Federația Română de Gimnastică, afiliată la forul internațional. Eu sper să nu se ajungă atât de departe”, a spus Irina Deleanu pentru ProSport.
„Steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca. Respectăm poziția României și Uniunii Europene în acest domeniu. Susțin sportul și competițiile sportive, însă nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene”, e mesajul venit din partea lui Emil Boc