După plecarea sa de la Dinamo, pas consemnat în această vară, antrenorul Zeljko Kopic (48 de ani) a intrat pe radarul lui Anorthosis Famagusta.
Croatul a negociat cu ciprioții, dar salariul care i-a fost propus era mult sub așteptările sale. În consecință, Kopic s-a văzut nevoit să refuze oferta.
După aproximativ doi ani și jumătate petrecuți la Dinamo, timp în care a redresat situația sportivă a roș-albilor, calificând formația din Capitală în play-off-ul Superligii de două ori la rând, Zeljko Kopic a recepționat o ofertă din Cipru.
Ex-„principalul” „haitei” bucureștene s-a arătat deschis în povestea negocierilor, dar salariul propus nu l-a mulțumit.
Jurnaliștii de la fanatik.ro arată că Zeljko Kopic ar fi primit 20.000 de euro pe lună la Anorthosis Famagusta. Totuși, din această sumă, croatul ar fi trebuit să plătească și staff-ul. Astfel, afacerea a căzut.
Un amănunt crucial? După ce i-ar fi plătit pe colaboratorii săi, antrenorul ar fi câștigat chiar mai puțin decât la Dinamo, unde primea 18.000 de euro pe lună.
„Dragă familie Dinamo, uneori este foarte greu să pui toate emoțiile în cuvinte. Au fost doi ani și jumătate de viață alături de un club atât de mare și istoric. A fost o călătorie extraordinară, plină de emoție pură, mândrie și luptă pentru Dinamo. Fără limite, totul pentru echipă.
Pentru mine a fost mult mai mult decât un loc de muncă, mai mult decât o muncă grea și o viață trăită la limită. A fost o conexiune cu spiritul lui Dinamo, o responsabilitate uriașă de a construi ceva pentru prezent, dar și pentru viitorul clubului.
Ceva care să îi ofere lui Dinamo oportunitatea de a continua să crească și de a ajunge acolo unde merită să fie, acolo unde noi toți vrem să ne vedem clubul.
Acum, când a venit momentul să ne despărțim, vreau să vă mulțumesc din tot sufletul. Le doresc tuturor jucătorilor, staff-ului, conducerii, angajaților și suporterilor să rămână uniți, să lupte cu pasiune și să scrie un nou capitol frumos în istoria lui Dinamo.
Nu voi uita nici măcar o zi petrecută la Dinamo, fiecare moment în care am simțit susținerea voastră; doar amintirile frumoase vor rămâne în sufletul meu pentru toată viața. Așa cum au spus suporterii noștri, am venit ca un străin și plec ca un Câine Roșu. Hai Dinamo!”, a notat Zeljko Kopic pe Instagram în legătură cu plecarea sa de la Dinamo.