Kader Keita, mijlocașul în vârstă de 25 de ani al Rapidului, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București.
Fotbalistul ivorian este acuzat de ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului, după incidentul rutier produs în luna martie.
Conform documentelor anchetatorilor, accidentul a avut loc pe 3 martie 2026, la ora 05:46, pe o stradă din Sectorul 2 al Capitalei. Procurorii susțin că jucătorul nu ar fi acordat prioritate unei femei care traversa regulamentar pe o trecere de pietoni marcată și semnalizată corespunzător, scrie News.
„Inculpatul K.A.K. a condus autoturismul pe o stradă din municipiul București, Sector 2, și, fără a acorda prioritate de trecere, a accidentat-o pe numita I.F., angajată în traversarea părții carosabile, pe trecerea pentru pietoni marcată și semnalizată corespunzător, apoi a părăsit locul producerii accidentului, fără încuviințarea organelor de poliție ori a procurorului”, se arată în documentele anchetatorilor.
Victima, o femeie în vârstă de 68 de ani, a fost internată în spital după accident. Aceasta a murit pe 7 aprilie, la aproximativ o lună de la producerea incidentului. Kader Keita se află în prezent sub control judiciar și nu poate părăsi România. Procurorii au solicitat instanței menținerea măsurii preventive, iar situația juridică îi complică programul sportiv.
Rapid urmează să efectueze un cantonament în Austria în perioada 29 iunie – 10 iulie, însă fotbalistul are șanse foarte mici să facă deplasarea alături de lotul pregătit de Daniel Pancu. Pentru a ieși din țară, Keita ar avea nevoie de aprobarea autorităților.
Jucătorul ar mai fi solicitat anterior permisiunea de a călători în Franța, dar cererea i-ar fi fost respinsă. În interiorul României, acesta își poate continua activitatea profesională și poate participa la meciurile Rapidului.
Pentru infracțiunile pentru care a fost trimis în judecată, legislația prevede pedepse cu închisoarea cuprinse între doi și șapte ani. Stabilirea răspunderii și a unei eventuale pedepse va aparține instanței, Kader Keita beneficiind de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri defainitive.
Fotbalistul a continuat să evolueze pentru Rapid după accident și a fost folosit în opt meciuri din play-off.
„Când vom avea o decizie legată de acest lucru o să anunțăm oficial. Până în acest moment, știți exact ce știm și noi, va fi investigat în libertate. L-am ajutat, i-am oferit avocat, vom vedea cum va decurge ancheta și ce se va întâmpla.
(n.r. Ar putea evolua în continuare sub acel control judiciar pentru Rapid?) Da, din ce știu eu, nu cred că îi îngrădește dreptul la muncă. (n.r. Ați apucat să discutați cu el, cum se simte?) Am vorbit foarte puțin, că știți că până acum a fost cu avocații și investigația. Am vorbit foarte puțin cu el la telefon, dar nimic în detaliu”, a spus Victor Angelescu în urmă cu ceva timp.