Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Universitatea Craiova, transfer surpriză de la FCSB. Fotbalistul semnează cu actuala campioană a României

Universitatea Craiova, transfer surpriză de la FCSB. Fotbalistul semnează cu actuala campioană a României

Cristian Hitruc
Universitatea Craiova, transfer surpriză de la FCSB. Fotbalistul semnează cu actuala campioană a României
SURSĂ: Sportpictures

Universitatea Craiova, noua campioană a României, a făcut un transfer surpriză de la FCSB, în încercarea de a se întări pentru următorul sezon competițional.

Echipa patronată de Mihai Rotaru a ajuns la o înțelegere cu Alexandru Maxim, cel care deține titlul de cel mai înalt portar din Superliga României.

Portarul Alexandru Maxim a semnat cu Craiova

Universitatea Craiova a început deja să se întărească pentru următorul sezon competițional și l-a transferat pe Alexandru Maxim, cel care este cel mai înalt portar din Superliga României.

În ultima stagiune, acesta a evoluat pentru FC Voluntari, alături de care a promovat pe prima scenă a fotbalului românesc, fiind împrumutat de la FCSB. Sub contract cu „roș-albaștrii” din 2021, înțelegerea tânărului fotbalist a expirat în această vară, iar el a devenit liber de contract.

„OFICIAL | Bun venit la Știința, Alexandru Maxim! Un oltean s-a întors acasă! La doar 19 ani și cu o înălțime impresionantă de 2,04 m, unul dintre cei mai talentați tineri portari români a semnat astăzi cu Universitatea Craiova.

Noul goalkeeper al Științei a evoluat în sezonul recent încheiat în 24 de partide pentru FC Voluntari, în Liga a II-a, contribuind la promovarea formației ilfovene în Superligă. Bine ai venit acasă, Alex!”, a transmis Universitatea Craiova, printr-un comunicat publicat pe rețelele de socializare.

Mesajul transmis de tânărul portar

Tânărul portar a transmis deja un mesaj, după ce s-a înțeles cu echipa patronată de Mihai Rotaru. Acesta s-a declarat fericit pentru că s-a întors acasă și că a semnat un contract cu noua campioană a României.

„Vă salut, leilor! Este o mândrie pentru mine să pot să port tricoul Universității Craiova. Sunt foarte fericit să mă întorc acasă și pot să vă spun că este un vis devenit realitate. Abia aștept să ne vedem în vulcanul de pe «Oblemenco». Forța Știința!”, a transmis Alexandru Maxim, după ce s-a înțeles cu Universitatea Craiova.

Conform platformei de specialitate Transfermarkt, Alexandru Maxim, portar în vârstă de doar 19 ani, este cotat în acest moment la suma de 200.000 de euro.