Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Campionul cu Universitatea Craiova se pregăteşte de duelul cu Anglia: „Este ceva de care îmi voi aminti toată viaţa”

Campionul cu Universitatea Craiova se pregăteşte de duelul cu Anglia: „Este ceva de care îmi voi aminti toată viaţa”

Campionul cu Universitatea Craiova se pregăteşte de duelul cu Anglia: „Este ceva de care îmi voi aminti toată viaţa”
Campionul cu Universitatea Craiova se pregăteşte de duelul cu Anglia / Sport Pictures

Costaricanul Carlos Mora (25 de ani) a terminat en-fanfare sezonul cu Universitatea Craiova, cucerind eventul, iar la final a primit convocarea la echipa naţională a Costa Ricăi, el fiind la a doua acţiune de la instalarea antrenorului argentinian Fernando Batista, după ce anul acesta a evoluat în meciurile împotriva Iordaniei și Iranului.

Mijlocașul formaţiei din Bănie va fi implicat pentru meciurile împotriva Columbiei și Angliei și este considerat unul dintre liderii echipei, care însă nu s-a calificat la Mondialul de anul acesta.

„Important este nivelul pe care-l etalezi în timpul meciului, nu neapărat numele adversarului. Împotriva Iranului ne-a lipsit competitivitatea, știm cu toții asta.

Am rămas cu acest sentiment, dar, în final, trebuie să ne concentrăm pe jocul nostru și pe viziunea antrenorului. Toată lumea vrea să câștige, indiferent de numele oponentului, dar cu siguranţă vor fi meciuri de nivel bun”, a declarat Carlos Mora, citat de espn.com.

Echipa națională a Costa Ricăi va înfrunta Columbia, pe 1 iunie, pe stadionul El Campín din Bogota. După acest meci, „Moradona” şi colegii săi vor călători la Orlando pentru a juca al doilea amical pe 10 iunie împotriva Angliei, ultimul test al naţionalei lui Thomas Tuchel înaintea debutului la Mondiale împotriva Croaţiei.

Carlos Mora: „Îmi voi aminti mereu de trofeele cu Craiova”

Carlos Mora le-a povestit conaţionalilor săi despre sentimentul pe care l-a avut la câştigarea eventului cu Universitatea Craiova şi despre bucuria şi sărbătoarea suporterilor olteni.

„Sunt foarte fericit și mândru de toată munca depusă de echipă. A fost foarte important să câştigăm aceste trofee, după 35 de ani fără titlu la Craiova şi este ceva de care îmi voi aminti toată viaţa. A fost minunat să văd fanii atât de entuziasmați.

Câștigând Cupa și campionatul, avem un loc în preliminariile Champions League, iar dacă pierdem, ne putem califica în Europa League”, a declarat Carlos Mora pentru sursa citată, despre sezonul pe care l-a avut cu Universitatea Craiova.

Fanii Universităţii Craiova l-au desemnat MVP-ul acestui sezon pe costaricanul Carlos Mora, care a evoluat în 43 de meciuri în toate competiţiile, marcând 5 goluri şi oferind 6 pase decisive.

Trofeul n-a ajuns însă deocamdată la Mora, care nu a fost prezent nici la decernarea titlurilor de cetăţeni de onoare ai oraşului Craiova, el plecând deja spre Costa Rica.

Cu o valoarea de piaţă de 1,3 milioane de euro pe Transfermarkt, Carlos Mora este printre puţinii jucători ai Universităţii Craiova care a mai câştigat titluri, el având în palmares câştigarea Apertura cu Alajuelense.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Mediafax
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Cancan.ro
Cireșele se strică în pomi. Pomicultorii, disperați, se gândesc să renunțe la livezi: „Vindem sub costul de producție”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Secretul longevității lui Lionel Messi. La ce a renunțat complet legenda Argentinei să joace la cel mai înalt nivel și la 38 de ani
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Râzi cu lacrimi
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Descopera.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Promotor.ro