Acasa » Campionatul Mondial 2026 » Mondialul lui Alex Chipciu: „Am fost coechipier cu cinci din ei, sunt fanul lor!”. Revelația, dezamăgirea și finala turneului plus fotbalistul care „explodează” la CM 2026

EXCLUSIV Mondialul lui Alex Chipciu: „Am fost coechipier cu cinci din ei, sunt fanul lor!”. Revelația, dezamăgirea și finala turneului plus fotbalistul care „explodează” la CM 2026

Mondialul lui Alex Chipciu: „Am fost coechipier cu cinci din ei, sunt fanul lor!”. Revelația, dezamăgirea și finala turneului plus fotbalistul care „explodează” la CM 2026
Fotomontaj ProSport realizat cu ajutorul inteligenței artificiale

Tricolor cu 50 de meciuri pentru România, prezent la EURO 2016, șase titluri de campion al României cu FCSB și CFR Cluj, azi căpitan pentru U Cluj la 37 de ani și mereu o voce proaspătă, fermă și cu argumente! Cum arată Mondialul lui Alex Chipciu?

Cel mai bun fundaș stânga din Superliga în sezonul recent încheiat, Alex a acceptat provocarea în Mondialul ProSport și dezvăluie toate așteptările și pronosticurile lui pentru CM 2026 într-o avancronică de colecție!

Mondialul lui Alex Chipciu, coechipier cu Doku, Tielemans, Lukebakio

În perioada 2016-2020, Alex Chipciu a evoluat în Belgia, câștigând cu Anderlecht Bruxelles titlul de campion și o Supercupă. A fost coechipier în acest interval cu nu mai puțin de cinci fotbaliști din lotul Belgiei de azi la CM 2026, motiv pentru care favorita lui e clară:

„Țin cu Belgia la CM 2026! Am rămas atașat de țară după ce am jucat acolo. Și pentru că evoluează la naționala lor foști colegi. Tielemans, cu care am amintiri frumoase, titlu câștigat împreună la Anderlecht. Plus tinerii pe care i-am prins, Doku, Debast, Saelemaekers, Lukebakio…”

„Voi fi fanul lor, deși mi-e greu să cred că pot câștiga Mondialul. Nu mai au totuși generația de aur, să spun așa, din 2018. Dar au tineri de valoare mare plus experiența unor fotbaliști precum De Bruyne”

mondialul-lui-alex-chipciu-coechipier-fan-revelatia-dezamagirea-finala-cm-2026-turneul-final

Chipciu la Anderlecht. FOTO: facebook RSC Anderlecht

Marea revelație vine din NORD, iar dezamăgirea CM 2026 va fi… Anglia!

Dar Mondialul lui Alex Chipciu e unul tranșant, așa cum ne-a obișnuit mereu fotbalistul, pe teren și în afara acestuia. Deși e fan Belgia la CM 2026, crede că statutul de revelație a turneului va fi adjudecat de o altă națională europeană:

„Ținând cont că nu au mai fost la un Mondial din 1998, cred că Norvegia! E o generație de top, am văzut-o și în preliminarii, poate să ajungă în fazele superioare ale turneului. Și tot aici aș pune Canada și SUA, au jucători de nivel foarte înalt, mi se par echipe subevaluate”

La polul opus, dezamăgirea în Mondialul cu Alex Chipciu va fi, în ciuda cotelor de piață amețitoare ale fotbaliștilor, a tradiției și a așteptărilor mereu uriașe… Anglia!

„Nu știu de ce îmi vine în cap, poate pentru că a dezamăgit mai mereu în ultima vreme, raportat la valoarea loturilor avute la dispoziția, dar Anglia cred că va fi dezamăgirea! Nici acum nu o văd să rupă gura târgului”

„Îmi place Thomas Tuchel ca antrenor, chiar îmi place, dar parcă ceva nu funcționează la turneele finale pentru naționala Angliei. Și nu o văd să facă lucruri senzaționale nici la ediția asta de Mondial”

mondialul-lui-alex-chipciu-coechipier-fan-revelatia-dezamagirea-finala-cm-2026-turneul-final

Thomas Tuchel, selecționer Anglia. Mediafax Foto

Cine se califică din fiecare grupă în Mondialul lui Alex Chipciu

În fața provocării de a analiza grupă cu grupă CM 2026, Alex Chipciu propune două pronosticuri aparent surprinzătoare. Vede RD Congo și Arabia Saudită mergând mai departe, dar trei echipe „cu cotă”, Coreea de Sud, Japonia și Ecuador, plecând acasă rapid!

Să nu uităm, sunt 12 grupe de câte 4 echipe, se califică primele două locuri din fiecare grupă plus cele mai bune 8 locuri trei din totalul de 12. Iată clasamentul final în grupe din Mondialul lui Alex Chipciu:

Grupa A: Mexic, Cehia. Nu se califică Africa de Sud și Coreea de Sud.

Grupa B: Elveția, Canada, Bosnia-Herțegovina. Nu se califică Qatar.

Grupa C: Brazilia, Scoția, Maroc. Nu se califică Haiti.

Grupa D: Turcia, SUA. Nu se califică Paraguay și Australia.

Grupa E: Germania, Coasta de Fildeș. Nu se califică Ecuador și Curacao.

mondialul-lui-alex-chipciu-coechipier-fan-revelatia-dezamagirea-finala-cm-2026-turneul-final

FOTO: facebook Germany Football Team

Grupa F: Olanda, Suedia. Nu se califică Japonia și Tunisia.

Grupa G: Belgia, Egipt, Iran. Nu se califică Noua Zeelandă.

Grupa H: Spania, Uruguay, Arabia Saudită. Nu se califică Capul Verde.

Grupa I: Franța, Norvegia, Senegal. Nu se califică Irak.

Grupa J: Argentina, Austria, Algeria. Nu se califică Iordania.

Grupa K: Portugalia, Columbia, RD Congo. Nu se califică Uzbekistan.

Grupa L: Anglia, Croația, Ghana. Nu se califică Panama.

Cum arată finala CM 2026? Dar un nume care va „exploda” la Mondial?

Una din marile favorite în opinia multora, având în vedere valoarea indiscutabilă a lotului, post cu post, va câștiga trofeul la CM 2026 și în viziunea lui Alex Chipciu. După o finală teribilă!

„Franța – Portugalia văd finala, deși partea de tablou a Franței mi se pare mult mai complicată, cu Spania, cu Germania… Iar Franța va câștiga și trofeul, are experiența marilor provocări și a victoriei în multe din ele, jucători ca Olise, Dembele, Mbappe…”

„Portugalia vine într-un moment de top al unei generații extraordinare și cu tineri fantastici care completează ideal! Depinde și de forma lui Cristiano Ronaldo, dar o văd în finală oricum”

Mediafax Foto

Iar din categoria jucătorilor cumva „underrated” de la CM 2026, Alex vine cu un nume care merită urmărite:

„Un fotbalist care nu mai e tânăr, dar care mi se pare subevaluat cumva și care cred că poate face un turneu memorabil este canadianul Tajon Buchanan. Mi s-a părut bun tare când am jucat contra Canadei, și în Spania, la Villarreal, e bun”

„Mi-a părut tare rău de accidentarea germanului Lennar Karl, de la Bayern Munchen. Deși la națională are doar 2 meciuri până acum, la CM 2026 putea deveni un wonderkid al turneului la doar 18 ani. Îi prevedeam un impact mare la Mondial!”

Descoperă în Mondialul ProSport: