Gigi Becali a reacționat după ce Marius Baciu a spus că ar putea cere ajutor la FCSB, inclusiv în privința anumitor decizii. Patronul campioanei a transmis clar că noul antrenor are mână liberă și că el nu se va implica în schimbările făcute în timpul meciurilor.
Becali spune că declarația lui Baciu a fost una de bun simț, nu un semn că antrenorul ar avea nevoie de indicații directe de la patron.
Întrebat dacă ar putea interveni măcar cu unele schimbări, atunci când este cazul, finanțatorul FCSB a respins categoric această variantă.
Patronul roș-albaștrilor a explicat că Baciu va fi lăsat să lucreze, dar a transmis și că rezultatele vor conta decisiv. Dacă noul antrenor nu va demonstra, situația poate fi schimbată. Când i s-a amintit că Edi Iordănescu avea rezultate bune în momentul plecării de la FCSB, Becali nu a intrat în detalii și a răspuns scurt. Gigi Becali a ținut să sublinieze că el este cel care conduce clubul, însă susține că, în cazul lui Marius Baciu, nu are de gând să se implice în deciziile tehnice de moment.
Finanțatorul FCSB a mai precizat că i se pare normal ca Marius Baciu să se consulte cu oamenii din club care cunosc bine vestiarul și lotul.
„(Marius Baciu, ați vorbit cu el? A zis că vă cere ajutorul) El a spus asta din înțelepciune, din bun simț. Cu ce să-l ajut eu? Nu am cu ce! (Cu niște schimbări, când e cazul) Nu are rost să vorbim despre schimbări! El face schimbările! Are mână liberă. Gata, să nu mă mai întrebați asta. Am lămurit-o.
Dacă nu demonstrează, ce să facem? Nu demonstrezi… Așa gândesc eu. Așa a fost și Edi (n.r. Iordănescu). (Avea doar victorii și un egal când a plecat) Nu mai știu ce a făcut, nu a făcut bine. Eu sunt președinte, eu comand tot! Procuror, judecător, comand tot! (La FCSB?) Și la țară, dacă aș fi președinte!
Eu așa comand! Îl las acum, dacă merge treaba bine, mulțumesc! E normal să se consulte cu Mihai Stoica, cu Filip, cu cei care știu acolo. Eu nu am cu ce să-l ajut”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.
Marius Baciu a fost numit recent antrenor principal la FCSB și urmează să debuteze pe banca roș-albaștrilor în meciul cu FC Botoșani, din semifinala barajului pentru Conference League.