Acasa » Fotbal Extern » Se pregătește plecarea lui Răzvan Lucescu de la PAOK Salonic! Cine ar putea să-i ia locul antrenorului român

Se pregătește plecarea lui Răzvan Lucescu de la PAOK Salonic! Cine ar putea să-i ia locul antrenorului român

Se pregătește plecarea lui Răzvan Lucescu de la PAOK Salonic! Cine ar putea să-i ia locul antrenorului român
Răzvan Lucescu ar putea pleca de la PAOK. Foto: Profimedia Images (25.04.2026)

Ivan Savvidis (67 de ani), afacerist care se află în fruntea clubului de fotbal PAOK Salonic, pregătește plecarea lui Răzvan Lucescu (57), după ce s-a scris că antrenorul român a intrat pe radarul unei echipe de tradiție din Turcia.

Milionarul i-a găsit deja un înlocuitor lui Lucescu Jr., iar la est de România s-a raportat că negocierile ar putea începe în perioada imediat următoare.

Plecarea lui Răzvan Lucescu de la PAOK la Beșiktaș Istanbul, confirmată și de presa din Rusia. S-a aflat cine îi va lua locul în Grecia

Răzvan Lucescu a avut parte de un final de sezon 2025-2026 dramatic, în care fotbaliștii săi de la PAOK Salonic au ratat aproape tot ce se putea rata.

După eșecul cu Celta Vigo din play-off-ul Europa League, consemnat la finalul lunii februarie, PAOK s-a putut focusa exclusiv pe competițiile interne. Iar la acel moment încă era în cărți pentru event.

Însă, a urmat prăpădul. PAOK s-a prăbușit în campionat și a ieșit din calculele pentru trofeul suprem al Greciei, după care a pierdut finala Cupei dramatic, scor 2-3 cu Ofi Crete după prelungiri.

Și cea mai recentă lovitură a venit chiar în ultima etapă din play-off-ul campionatului grec, când PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a ratat locul 2, care duce în preliminariile UEFA Champions League, în favoarea lui Olympiacos.

După toate aceste evenimente s-a scris că antrenorul român ar fi gata să facă o schimbare în cariera sa, iar presa din Turcia a informat cu privire la faptul că Beșiktaș Istanbul ar urma să fie viitoarea destinație a lui Răzvan Lucescu.

Vestea este confirmată și de rușii care controlează canalul de Telegram „MYACH RU”, care au aflat că Ivan Savvidis, patronul lui PAOK, s-a împăcat deja cu plecarea lui Lucescu Jr.

Conform sursei citate, afaceristul i-ar fi găsit deja înlocuitorul perfect antrenorului român în persoana lui Andrey Talalaev (53 de ani), un tehnician născut la Moscova care din septembrie 2024 o pregătește pe Baltika Kalinigrad.

Ce echipe a mai pregătit Talalaev

Andrey Talalaev a fost fotbalist profesionist în intervalul 1990-2000 și a jucat pentru Torpedo Moscova, Kamaz-Chally, Torpedo-Luzhniki, Din-Gaz Tyumen, Lokomotiv Nizhniy Novgorod și Tom Tomsk. De asemenea, în intervalul 1997-1999 a bifat o scurtă aventură în Italia, la Treviso.

După retragerea din cariera de jucător, el a intrat imediat în antrenorat, iar în anii 2000 a lucrat o bună bucată de timp cu Federația Rusă de Fotbal, fiind selecționer la U16, U17, U18, U19 și U20.

La nivel de echipă de club, primul mandat de principal l-a bifat la Rostov, în 2011. A trecut apoi pe la Kuban Krasnodar, Rosich, Volga, Tambov, Pyunik Erevan, KS Samara, Ahmat Grozny, Torpedo Moscova și Khimki.

Revenind la informația prezentată mai sus, de ruși, s-a raportat că Andrey Talalaev nu va face trecerea de la Balitka la PAOK singur, ci la pachet cu doi jucători de bază, care l-au ajutat în sezonul 2025-2026 să se claseze cu echipa pe locul 6 în campionatul Rusiei.

Rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile în săptămânile următoare și dacă Răzvan Lucescu va pleca, într-adevăr, de la PAOK Salonic.

Antrenorul român mai are contract cu clubul până la data de 30 iunie 2027, iar în presa din Grecia nu s-a scris momentan despre o răcire a relațiilor dintre el și patronul Ivan Savvidis.

Parteneri
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Mediafax
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Cancan.ro
Pericolul ascuns din vacanțele în Egipt. Cazul fetiței care a murit după un sejur de lux și avertismentele turiștilor români
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Bănică, mai incitantă ca niciodată! Vedeta face senzație în costume de baie
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV – DOCUMENTE | România, bună de plată cu 340 de milioane de lei, după ce Compania de Drumuri a pierdut un arbitraj cu italienii de la Pizzarotti pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda
Economedia
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Râzi cu lacrimi
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Descopera.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Event epic pentru jucătorii de World of Tanks
Go4Games
Rovinieta se scumpește cu aproape 100 de lei pentru mașinile vechi. Ce normă de poluare scapă de majorare?
Promotor.ro