Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Costel Gâlcă, despre coșmarul fără sfârșit de la Rapid: „Acolo s-a rupt totul!”

Costel Gâlcă, despre coșmarul fără sfârșit de la Rapid: „Acolo s-a rupt totul!”

Costel Gâlcă, despre coșmarul fără sfârșit de la Rapid: „Acolo s-a rupt totul!”
Foto: Sport Pictures

Rapid a pierdut cu 1-0 pe terenul celor de la U Cluj, iar după meci Costel Gâlcă a vorbit despre absența lui Alex Dobre din lotul giuleștenilor.

Potrivit lui Costel Gâlcă, jucătorul Rapidului a trecut prin momente foarte dificile înaintea partidei.

Alex Dobre a rămas la București

Tehnicianul a explicat că Alex Dobre a mai avut în trecut o situație asemănătoare și că starea sa nu i-a permis să călătorească alături de echipă. Antrenorul Rapidului a oferit și alte detalii despre starea fotbalistului.

Potrivit informațiilor apărute, Alex Dobre ar fi suferit un atac de panică înaintea deplasării.

Înfrângerea de la Cluj complică serios situația Rapidului în lupta pentru calificarea în cupele europene. Giuleștenii au rămas pe locul 5 în play-off, cu 32 de puncte, la două puncte în spatele locului 4 ocupat de Dinamo, formație care are însă un meci mai puțin disputat. Antrenorul Rapidului a recunoscut că echipa sa a început foarte slab partida de la Cluj.

Totuși, Gâlcă consideră că Rapid a arătat mai bine după pauză. Costel Gâlcă a vorbit și despre momentul în care consideră că sezonul Rapidului a început să se complice serios. Mai exact, în meciul disputat cu cei de la U, pe Giulești.

„Am început temător prima repriză, nu am avut reușite. Au și avut o ocazie mare (n.r. cei de la U) în afară de gol. În repriza a doua am controlat meciul, dar nu am avut realizări în fața porții.

(n.r. despre jucătorii accidentați) Sunt mulți, așa că… Pe cei pe care îi avem valizi contăm.

(n.r. despre Alex Dobre) Încă nu am vorbit cu Dobre. S-a simțit rău la aeroport, el a mai avut o dată același lucru, o stare d-asta rea. Bineînțeles că a rămas acasă. A avut o stare de rău și era mult mai bine să rămână acolo (n.r. la București). Nu avea timp de refacere. Nici nu a dormit noaptea. (n.r. unde s-a rupt totul la Rapid?) Am mai spus-o. La meciul cu U Cluj de acasă, acolo s-a rupt totul. Acolo a început un val de accidentări. Trebuie să încercăm să scoatem ceva din aceste meciuri”, a spus Gâlcă, după meci.