Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Adrian Mutu, mesaj pentru Dan Șucu: „M-aș întoarce oricând la Rapid”

Adrian Mutu, mesaj pentru Dan Șucu: „M-aș întoarce oricând la Rapid”

Cristian Hitruc
Adrian Mutu, mesaj pentru Dan Șucu: „M-aș întoarce oricând la Rapid”
SURSĂ: Sportpictures 20.04.2026

Adrian Mutu și-a amintit recent despre perioada pe care a petrecut-o pe banca tehnică a celor de la Rapid București și a recunoscut că s-ar întoarce în orice moment la echipa patronată de Dan Șucu.

Fostul mare internațional a analizat cu atenție parcursul pe care giuleștenii îl au în acest sezon competițional și a tras câteva concluzii importante despre echipa pregătită de Costel Gâlcă.

Adrian Mutu s-ar întoarce oricând la Rapid

Adrian Mutu a recunoscut că s-ar întoarce în orice moment la Rapid București și a vorbit la superlativ despre echipa patronată de Dan Șucu. „Briliantul” susține că antrenorii au libertate totală din partea conducerii și a precizat că Rapid este „una dintre cele mai profesioniste echipe”.

„Normal. Oricând m-aș întoarce. M-am simțit foarte bine în Giulești. Am crescut lângă clubul ăsta. E una dintre cele mai profesioniste echipe. Ai libertate totală”, a declarat Adrian Mutu, conform fanatik.ro.

Adrian Mutu a pregătit-o pe Rapid București în perioada martie 2022 – iulie 2023. „Briliantul” a stat pe banca giuleștenilor timp de 54 de partide și a înregistrat o medie de 1.72 puncte pe meci.

Verdict despre echipa lui Costel Gâlcă

Calificată în play-off-ul Superligii României, Rapid București nu traversează cea mai bună perioadă. Giuleștenii mai au doar șanse matematice la titlu și încearcă să obțină un loc de cupă europeană la finalul acestei stagiuni. Adrian Mutu a analizat cu atenție parcursul formației lui Costel Gâlcă și a tras câteva concluzii importante despre fosta lui echipă.

„La Rapid ori se câștigă, ori se retrogradează. Nu poți altfel. Eu văd o creștere. E mereu în primele 3-4-5 echipe. E un proces. Rapid vrea să domine fotbalul românesc. Tot aici te întorci. Vezi ce presiune e. Când am fost eu, am cerut jucători. Dacă spui că sunt scumpi, spune public că te mulțumești cu locul 3.

Eu, când am fost, am avut atacant, însă nu aveam bancă de rezervă. Atacanții dădeau goluri. Orice antrenor vine acum la Rapid știe ce îl așteaptă. Sunt patru ani de play-off foarte similari. Vedem cum se termină acesta. Eu am terminat pe 5. Nimeni nu a terminat mai sus.

Nu a fost niciun progres din punctul ăsta de vedere. Am fost eu, a fost Bergodi, a fost Șumudică”, a mai spus Adrian Mutu, conform sursei menționate anterior.

Parteneri
Hagi, înainte de meciul cu Țara Galilor: Echipă foarte agresivă
Mediafax
S-a aflat adevărul despre drona care a explodat în urmă cu doar câteva minute la Constanța! Ce au găsit autoritățile române atașat de ea
Cancan.ro
Bruiaj GPS masiv înregistrat în zona portului Constanța în ultimele 24 de ore. Litoralul românesc, printre cele mai afectate din Europa
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Operația estetică pe care Gina Pistol și-a făcut-o după ce a devenit mamă. Apariție sexy și senzuală! Ultima transformare prin care a trecut
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Un studiu arată ce se întâmplă în creier în timpul unui concert live
Descopera.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Ce mai uită lumea în taxi-uri? De la jucării, la bile de bowling
Promotor.ro