Mehmet Topal a luat măsuri drastice de când a revenit pe banca Petrolului. În cel de-al treilea său mandat la gruparea ploieșteană fostul internațional turc a obținut două victorii în primele două partide în care a stat pe banca echipei.
Topal a reușit să revigoreze echipa, care avea cel mai slab atac din Superliga, titulatură de care a scăpat, după ce a depășit Metaloglobus la numărul de goluri. Turcul a luat măsuri radicale și la nivelul lotului. Primul cap care a căzut a fost cel al camerunezului Danel Dongmo, exilat în tribună la primele două confruntări. Topal este nemulțumit de acesta și pare să recurgă la compromisuri, anunțând că n-are timp să facă toți jucătorii fericiți.
După Dongmo, un alt fotbalist din lotul Petrolului a fost exclus. Dacă în privința mijlocașului de 24 de ani, decizia ține strict de lotul trecut pe foaia de arbitraj la meciuri, în ceea ce îl privește pe portughezul Guilherme Araujo Soares ea este definitivă. Acesta nu mai poate juca până la finalul sezonului, deoarece a fost scos de pe lista LPF, iar odată ce a ieșit de pe ea nu mai poate fi reintrodus până la prima pauză competițională.
Guilherme a prins 11 meciuri în acest sezon al Superligii, dar în majoritatea timpului a fost rezervă sau în afara lotului. Portughezul, care a avut evoluții decente anul trecut la Poli Iași, echipă retrogradată la finalul sezonului, a fost sacrificat pentru a face loc unui al fotbalist în lot.
Lupii galbeni l-au reactivat pe Kylian Ludewig, neamțul care a jucat ultima dată în septembrie, când a suferit o accidentare gravă la gleznă, care a necesitat operație și o recuperare anevoioasă. Ludewig a fost preferat de Topal deoarece acesta a gândit că are nevoie de forță ofensivă pe finalul de campionat, în care Petrolul încearcă să scape, nu doar de retrogradare directă, ci și de baraj.
Cum în lot sunt destui fundași centrali– Papp, Roche, Prce, Ignat, la nevoie chiar Ricardinho – plus doi-trei tineri fotbaliști de la echipa secundă, Guillherme a fost sacrificat din considerente tactice. Chiar dacă se antrenează cu echipa, el va privi toate meciurile până la finalul sezonului din tribună.
Petrolul întâlnește duminică, de la ora 18:15, pe teren Hermaannstadt. Oaspeții merg la Ploiești fără cel mai în formă fotbalist al lor. Atacantul Aurelian Chițu, unul dintre golgheterii Superligii, cu nouă goluri marcate în acest sezon, este accidentat și are șanse minime să mai joace în acest sezon. Chițu (34 de ani) a jucat în 32 de meciuri în actuala ediție de campionat, în care a înscris de nouă ori și a dat trei pase de gol.