Acasa » Diverse » Poliția l-a prins pe Adrian Ilie băut la volan! Permisul, suspendat 90 de zile

EXTRA Poliția l-a prins pe Adrian Ilie băut la volan! Permisul, suspendat 90 de zile

Poliția l-a prins pe Adrian Ilie băut la volan! Permisul, suspendat 90 de zile
Foto: Mediafax Foto

Fostul internațional român Adrian Ilie a avut parte de un episod neplăcut chiar în Vinerea Mare. „Cobra” a fost oprit de polițiști în stațiunea Poiana Brașov și testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o alcoolemie de 0,23 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În urma verificărilor, oamenii legii au decis suspendarea permisului de conducere pentru o perioadă de 90 de zile, conform legislației.

A doua abatere în doar câțiva ani

Incidentul a avut loc în jurul orei 21:30, când Adrian Ilie a fost tras pe dreapta de un echipaj de poliție, conform GSP

Testarea a confirmat prezența alcoolului în organism, însă valoarea înregistrată a fost sub pragul de 0,80 mg/l, limita de la care fapta devine infracțiune penală.

Astfel, cazul a fost încadrat drept contravenție, iar sancțiunea a constat în suspendarea permisului și, cel mai probabil, o amendă.

Situația este cu atât mai delicată cu cât nu este primul incident de acest tip pentru fostul atacant. În urmă cu aproximativ trei ani, Adrian Ilie a fost implicat într-un caz similar, însă atunci lucrurile au fost mai complicate.

La acel moment, „Cobra” a fost depistat cu o alcoolemie mai mare, de 0,40 mg/l, iar refuzul de a se supune recoltării de probe biologice a dus la deschiderea unui dosar penal. Ulterior, acesta a primit o condamnare de 8 luni de închisoare cu suspendare.

Comparativ cu precedentul episod, actuala situație este mai puțin gravă din punct de vedere legal. Valoarea alcoolemiei îl plasează în afara zonei penale, astfel că Adrian Ilie evită consecințe mai grave.

„Cobra” este dorit la FCSB

Fostul atacant al „Generaţiei de Aur” este dorit în staff-ul formației bucureștene. Totuși, Potrivit lui, negocierile nu au ajuns, cel puțin pentru moment, la un acord final:

„(n.r. Te aşteaptă Gigi Becali la palat. Te mai duci la FCSB) La o discuţie cu domnul Gigi Becali o să mă duc. Trebuia să discut, mai multe ce pot să zic. Am avut treabă foarte multă cu proiecte mele.

A intervenit şi o problemă de sănătate în ultimele zile şi am zis să stau mai liniştit. Şi, între toate lucrurile, a mai intervenit ceva. S-a pus şi antrenor la echipă. Acesta, după o discuţie cu staff-ul tehnic, poate să-şi ia doi–trei jucători în scouting şi să meargă liniştiţi.

(n.r. Dar fără tine?) Nu trebuia să laşi lucrurile puţin pe rol la FCSB să vezi ce echipă vine acolo, să se liniştească treaba? (n.r. Te duci la o discuţie cu Gigi Becali?) Da, la o discuţie cu domnul Becali, da. Chiar dacă este şi de business, dar o să merg”, spune Ilie, conform Fanatik.