Acasa » Fotbal Intern » Marius Lăcătuş, dărâmat la catafalcul lui Mircea Lucescu: „S-a abătut necazul asupra familiei”

S-A STINS IL LUCE Marius Lăcătuş, dărâmat la catafalcul lui Mircea Lucescu: „S-a abătut necazul asupra familiei”

Marius Lăcătuș a adus și el un ultim omagiu lui Mircea Lucescu, reputatul antrenor român ce a trecut în neființă la vârsta de 80 de ani.

„Fiara” a venit la catafalcul lui Il Luce de la Arena Națională însoțit de foștii săi coechipieri de Adrian Bumbescu și Ștefan Iovan, figuri reprezentative ale generației Steaua 1986.

Marius Lăcătuş, în lacrimi la căpătâiul lui Mircea Lucescu: „E greu să ajungi să-l egalezi”

Marius Lăcătuș și-a luat joi dimineață rămas bun de la Mircea Lucescu. „Fiara” a venit la Arena Națională împreună cu Adrian Bumbescu și Ștefan Iovan, colegi în formidabila generație Steaua 1986.

„Lăcă” și-a găsit cu greu cuvintele atunci când a vorbit despre marele Lucescu, omul care l-a debutat la echipa națională a României și i-a întins o mână de ajutor la începuturile sale în antrenorat.

În ciuda momentul extrem de greu, Lăcătuș spune că încearcă să treacă mai ușor peste această dramă care a lovit fotbalul românesc amintindu-și de lucrurile bune trăite de-a lungul timpului alături de fabulosul tehnician român.

„E enorm ce a realizat, nu numai pentru fotbalul românesc, cât și pentru cel mondial. Ca fotbalist, ca antrenor, e greu să ajungi să-l egalezi. Este unul dintre cei mai mari antrenori ai țării noastre, în ceea ce privește rezultatele pe care le-a obținut. Nu se poate să treci așa, să-ți iei rămas bun de la un om…Am debutat cu el la echipa națională, un om care atunci când m-am apucat de antrenorat, când am petrecut aproape două săptămâni la dânsul în Turcia, atunci când era la Beșiktaș, am învățat multe de la el.

A fost unul dintre antrenorii care a contribuit la formarea multor jucători și antrenori din țara noastră care s-au format ca și oameni în societate. Eu încerc să rămân au amintirile plăcute pe care le-am trăit cu Nea Mircea, deși nu este ușor, dar atât timp cât îți aduci aminte de lucrurile bune, plăcute, cred că poți să treci mai ușor peste necazul care s-a abătut asupra familiei. Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace. Condoleanțe familiei și să aibă putere să treacă peste acest necaz”, a spus Marius Lăcătuș.

Marius Lăcătuș, reacție categorică după ce Cristiano Bergodi a sărit la bătaie „Jucătorii de la CFR au încasat”

FOTO MEDIAFAX FOTO

Contrele din urmă cu un an și jumătate. „Chiar dacă te cheamă Lucescu, nu ești mai presus de nimeni”

„Războiul” dintre Steaua și FCSB, în care Mircea Lucescu a inflamat spiritele atunci când a declarat la finalul lui 2024 că gruparea condusă de Gigi Becali este continuatoarea clubului roș-albastru, l-a scos din minți la cea vreme pe Marius Lăcătuș, cel care a pus tunurile pe fostul selecționer, trecut în neființă.

CSA Steaua anunțat că îl va da în judecată pe Il Luce, iar „Fiara” a marșat cu fermitate pe această idee, adăugând că, indiferent de faima lui Mircea Lucescu, acesta „nu este mai presus de nimeni”.

„Ce mă deranjează cel mai tare e că nimeni de la FRF nu-i atrage atenția domnului Lucescu. Domnul Lucescu e un angajat al Federației. Acolo, președintele, vicepreședintele ar fi trebuit să-i atragă atenția să nu mai pronunțe Steaua în loc de FCSB. Reacția celor de la CSA Steaua e una normală și justificată. E normal și civilizat să atragi atenția prima dată. Cei de la clubul Steaua au ținut cont și de numele Lucescu și au vrut să regleze aceste lucruri public. Nu l-a dat în judecată încă din ce știu eu.

Chiar dacă te cheamă Lucescu, nu ești mai presus de nimeni. Când te duci la interviu, la declarații, nu ești persoană privată. Când faci niște declarații publice, nu toți suporterii au reacții pozitive. Unii sunt mai pătimași. Probabil și suporterii sunt deranjați că domnul Lucescu tot insistă că FCSB este Steaua. E bine ca atunci când cineva face același lucru de mai multe ori, e bine să fie sancționat. Trebuie să înceapă de undeva. Cei din FRF chiar nu pot avea o discuție cu domnul Lucescu? Ar trebui să îi spună cum stau lucrurile. Dacă va continua de aceeași manieră, chiar aș vrea să îl dea în judecată.”, a spus Marius Lăcătuș, la DigiSport.