Acasa » Campionatul Mondial 2026 » Primul-ministru din Kosovo a anunțat o primă uriașă pentru calificarea la Mondial în fața Turciei: „Aruncă pungi cu bani”

Primul-ministru din Kosovo a anunțat o primă uriașă pentru calificarea la Mondial în fața Turciei: „Aruncă pungi cu bani”

Primul-ministru din Kosovo a anunțat o primă uriașă pentru calificarea la Mondial în fața Turciei: „Aruncă pungi cu bani”
FOTO Sport Pictures

Calificarea naționalei Kosovo în finala barajului pentru Cupa Mondială a fost urmată de un anunț puternic venit din partea autorităților.

Potrivit presei din Turcia, prim-ministrul din Kosovo a promis o primă consistentă pentru jucători înaintea meciului decisiv cu Turcia.

Anunțul făcut după victoria cu Slovacia

Concret, oficialul ar fi anunțat un bonus total de aproximativ un milion de euro pentru echipă, în cazul unei calificări istorice la turneul final. Kosovo a ajuns în finala barajului după un meci spectaculos câștigat cu 4-3 în fața Slovaciei.

Partida a avut șapte goluri și mai multe răsturnări de scor, iar kosovarii au reușit să se impună.

După acest rezultat, presa turcă a relatat că prim-ministrul ar fi intervenit public și ar fi anunțat recompensa financiară pentru jucători, în contextul apropierii de o calificare în premieră la un Campionat Mondial.

Jurnaliștii turci au descris inițiativa ca pe una menită să motiveze suplimentar echipa înaintea duelului decisiv.

Kosovo urmează să întâlnească Turcia în finala barajului, partida care va decide echipa calificată la turneul final din 2026.

Turcia a ajuns în acest punct după victoria cu România, scor 1-0, la Istanbul. Pentru Kosovo, o eventuală calificare ar reprezenta prima participare din istorie la un Campionat Mondial.

Ce s-a întâmplat în restul partidelor de la barajul pentru Campionatul Mondial

Rezultate complete înregistrate în semifinalele barajului pentru CM2026:

Turcia – România 1-0 (Ferdi Kadioglu 53), Slovacia – Kosovo 3-4 (Valjent 6, Haraslin 45, Strelec 90+4 / Hodzha 21, Asllani 47, Muslija 60, Hajziri 72), Italia – Irlanda de Nord 2-0 (Tonali 56, Moise Kean 80), Ucraina – Suedia 1-3 (Ponomarenko 90 / Gyokeres 6, 51, 73 penalty), Polonia – Albania 2-1 (Lewandowski 63, Zielinski 73 / A. Hoxha 42), Danemarca – Macedonia de Nord 4-0 (Damsgaard 49, Isaksen 58,59, Norgaard 75), Țara Galilor – Bosnia-Herțegovina 2-4 la loviturile de departajare, 1-1 după preungiri (D. James 51 / Dzeko 86) și Cehia – Irlanda 4-3 la loviturile de departajare, 2-2 după prelungiri (Schick 27 din penalty, Krejci 86 / Parrott 19 din penalty, Kovar 23 autogol).

Programul finalelor din barajul de calificare la CM este următorul: Bosnia-Herțegovina – Italia, Suedia – Polonia, Kosovo – Turcia și Cehia – Danemarca. Toate meciurile se joacă marți, 31 martie, de la ora 21:45 a României.