Acasa » Fotbal Intern » Superliga » FCSB – UTA 1-0, Live Text Online, în etapa 2 din play-out-ul Superligii. Echipa lui Gigi Becali înscrie prin Miculescu primul gol pe teren propriu după 236 de minute

LIVE 🚨 FCSB – UTA 1-0, Live Text Online, în etapa 2 din play-out-ul Superligii. Echipa lui Gigi Becali înscrie prin Miculescu primul gol pe teren propriu după 236 de minute

Gigi Grigorescu
FCSB - UTA 1-0, Live Text Online, în etapa 2 din play-out-ul Superligii. Echipa lui Gigi Becali înscrie prin Miculescu primul gol pe teren propriu după 236 de minute
Sport Pictures
20:18

Min. 57: gol FCSB

Găsit în careul mare, Miculescu înscrie cu un șut pe jos, pe lângă portar.

20:05

Min. 46: s-a reluat meciul

Marian Barbu a dat drumul părții secunde a confruntării de pe Arena Națională.

19:49

MIn. 45: pauză

Marian Barbu a pus capăt primei reprize a confruntării de pe Arena Națională.

19:12

Min. 13: ocazie UTA

Popa scoate in extremis mingea șutată de Coman de la 5-6 metri.

19:02

Min. 1: a început meciul

Marian Barbu a dat drumul confruntării de pe Arena Națională.

19:02

Echipelele de start

FCSB (1-4-3-1-2): M. Popa – V. Crețu, Duarte, Dawa, J. Paulo – Cisotti, Lixandru, Olaru -Fl. Tănase – Miculescu, Bîrligea. Antrenor: Mirel Rădoi
Rezerve: Târnovanu, Zima, Kiki, M. Popescu, Pantea, Radunovic, Oct. Popescu, Alhassan, Al. Stoian, Thiam, D. Popa

UTA Arad (1-4-2-3-1): Gorcea – M. Țuțu, Poulolo, Benga, Alomerovic – Mino, Van Durmen – Abdallah, Al. Roman, Tzionis – M. Coman. Antrenor: Adrian Mihalcea
Rezerve: Tordai, Fl. Iacob, Stolnik, Padula, Hrezdac, Odada, L. Mihai, Țăroi, Ciubăcan

Meciul FCSB – UTA are loc în etapa 2 din play-out-ul Superligii, sezonul 2025/2026, iar partida este Live Text Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul de pe Arena Națională poate fi urmărit și la televizor pe posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1, de la ora 19:00.

FCSB – UTA, Live Text Online de la 19:00, în etapa 2 din play-out-ul Superligii

Runda este deschisă de meciul în care se întâlnesc primele două clasate. Campioana FCSB, care joacă pentru prima dată în play-out, începuse această fază a campionatului pe primul loc, dar a căzut o poziție după egalul de pe teren propriu cu Metaloglobus, ultima din ierarhie la finele sezonului regulat.

UTA, în schimb, s-a impus cu 3-2, la Arad, în fața lui FC Hermannstadt și este lider, dar acest lucru nu îi îngrijorează pe cei de la formația bucureșteană, deoarece trupa pregătită de fostul dinamovist Adi Mihalcea se află în concordat preventiv și nu va juca în cupele europene.

În sezonul regulat, FCSB a dat de pământ cu UTA în ambele meciuri. Pe Arena Națională a fost 4-0, iar la Arad, când meciul nu mai avea, însă, nicio miză pentru combatante, a fost 4-2.

Sezonul dezastruos al campioanei este evidențiat cel mai bine în palmaresul de pe teren propriu, 7 victorii, 3 rezultate de egalitate și 5 eșecuri, plus remiza din prima etapă a play-out-ului.

În schimb, UTA nu a mai pierdut în deplasare din 7 februarie, când FK Csikszereda se impunea cu 2-0. Au urmat două rezultate de egalitate, de fiecare dată 2-2, cu Oțelul și Metaloglobus.

Declarațiile celor doi antrenori

„Cel mai important pentru mine e meciul cu UTA. Trebuie să vedem cum desfacem acel 4-4-2, 4-4-1-1 în propria jumătate, cu un Roman foarte disponibil, care joacă pentru Coman și Abdallah în spațiu. Astea sunt gândurile mele de foarte multe zile.

Trebuie să vedem care vor fi cei doi fundași centrali aleși de UTA. Cei 3 parcă au calități asemănătoare, dar la nivel de detalii au și ei anumite lucruri de care noi putem profita.

Nu știu dacă UTA poate fi considerată principalul candidat pentru câștigarea play-out-ului. În această ecuație se mai află Farul și Botoșani. Orice echipă care are două victorii consecutive se va apropia de locurile 7-8.

Trebuie să câștigăm mâine, pentru ca în perioada următoare, când e pauza pentru meciurile naționalelor, să putem să ne antrenăm liniștiți și să terminăm această pauză pe prima poziție”, a spus Mirel Rădoi.

„Jucăm din nou cu FCSB, de data aceasta într-o altă competiție aș putea să spun, într-un alt context. FCSB vine cu un nou antrenor, antrenor pe care eu l-am considerat și îl consider unul dintre cei mai buni din Superliga.

Este un meci pentru locul 1 al play-out-ului și în orice context și conjunctură FCSB rămâne aceiași echipă cu jucători valoroși, aflați în momentul de față într-o perioadă mai puțin bună a lor.

Mă refer la faptul că și-au dorit foarte mult să ajungă în play-off și nu au reușit. Cred că există această dezamăgire, plus că și schimbarea staff-ului tehnic a contat în a accentua această perioadă. Cu calitatea jucătorilor pe care-i are poate reveni și poate pune probleme oricărei echipe”, a transmis Adrian Mihalcea.

Echipele probabile

FCSB (1-4-1-3-2): M. Popa – V. Crețu, Duarte, M. Popescu, Radunovic – Alhassan – Cisotti, Olaru, Fl. Tănase – Miculescu, Bîrligea. Antrenor: Mirel Rădoi

Rezerve: Târnovanu, Zima, Dawa, Kiki, Lixandru, J. Paolo, Oct. Popescu, Alhassan, Stoian, Thiam

UTA (4-2-3-1): Gorcea – M. Țuțu, Poulolo, Benga, Alomerovic – Mino, Van Durmen – Abdallah, Al. Roman, Tzionis – M. Coman. Antrenor: Adrian Mihalcea

Rezerve: Tordai, Zsori, Tolcea, Fl. Iacob, Ndon, Odada, M. Luca, Al. Matei, Ov. Popescu, Padula

Meciul de pe Arena Națională este arbitrat la centru de Marian Barbu, ajutat la linii de Imre Bucsi și Mihăiță Necula. În camera VAR au fost delegați Ionuț Coza și Cosmin Bojan.