Andreea Răducan a postat pe social media o imagine în care apare alături de Nadia Comăneci, Cătălina Ponor și Simona Amânar, o imagine istorică a gimnasticii românești.
Poza a fost realizată la Bruxelles, în cadrul evenimentului dedicat „Zeiței de la Montreal”, care a avut loc la Parlamentul European.
Nadia Comăneci a fost prezentă la Bruxelles, unde a participat la un eveniment legat de „Anul Nadia Comăneci”, când se marchează 50 de ani de când „Zeița de la Montreal” a obținut primul 10 din istoria gimnasticii.
„Lotul de gimnastică al României la «Europenele» de la Bruxelles” este descrierea pe care a făcut-o Andreea Răducan pozei care însumează 23 de medalii olimpice într-un singur cadru.
Postarea de pe Instagram a fost inundată de comentarii, inclusiv din partea celor pozate. „Lotul de super senioare”, a scris Cătălina Ponor. Iar replica Andreei Răducan nu s-a lăsat deloc așteptată. „Experiența ne ajută. Suntem patru, fiecare alege un aparat. Aș propune să le lăsăm pe Nadia și Simona cu săritura și paralelul. Noi două negociem pentru bârnă și sol”, i-a replicat Răducan, cea care curerea lumea la Sydney, în 2000.
„Generații de excelență, grație și forță care au scris istorie pentru România și au inspirat milioane de visuri în lumea gimnasticii”, „Fete de nota 10”, „Termenul de «legende» este folosit foarte des, dar aici ne referim la patru legende absolute ale sportului, nu doar ale gimnasticii” sunt doar câteva dintre comentariile scrise de internauți la postarea făcută de Andreea Răducan.
Dintre cele patru foste gimnaste, cea mai titrată este Nadia Comăneci. „Zeița de la Montreal” a participat la două ediții ale Jocurilor Olimpice, în 1976 la Montreal, unde a câștigat cinci medalii, din care trei au fost de aur (bârnă, paralele și individual compus), argint cu echipa și bronz la sol. La JO 1980 Moscova, Nadia Comăneci a obținut două medalii de aur (bârnă și sol) și două de argint (individial compus și cu echipa).
Simona Amânar (46 de ani) a fost la două ediții a Jocurilor Olimpice, în care a cucerit șapte medalii și a intrat în istoria gimnasticii.
La JO 1996 Atlanta, Simona Amânar a câștigat aur la sărituri, argint la sol și bronz la individual compus și cu echipa. La JO 2000 Sydney și-a trecut în palmares două titluri olimpice, la individual compus și cu echipa, precum și un bronz la sol. În Australia, gimnasta a executat în premieră „săritura Amânar”, cu care a intrat în istoria acestui sport, o săritură considerată „una dintre cele mai grele și mai valoroase din gimnastica feminină”.
Tot la Sydney a concurat și Andreea Răducan (42 de ani), care a obținut titlul olimpic cu echipa și o medalie de argint la sărituri.
Cătălina Ponor (38 de ani) are trei participări la Jocurile Olimpice, la care a câștigat cinci medalii. La JO 2004 a fost de trei ori campioană olimpică, la bârnă, sol și cu echipa, iar la JO 2012 Londra a cucerit argintul de la sol și bronzul cu echipa. A mai concurat și la JO 2016 Rio, iar cel mai bun rezultat al său a fost locul 7 la bârnă.