Jannik Sinner și Aryna Sabalenka au câștigat peste 1 milion de dolari fiecare la Indian Wells, însă o mare parte din sumă va rămâne la statul american.
Campionii de la Indian Wells sunt loviți de taxele halucinante ale americanilor. Jannik Sinner și Aryna Sabalenka au trimfat într-unul din cele mai importante turnee de tenis din SUA. Au pus mâna fiecare pe 1.151.380 de dolari, cel puțin pe hârtie. Fiscul american le-a reținut 30% din premiu deoarece nu sunt rezidenți. În total, li s-a oprit 37% din valoarea totală a premiului deoarece s-a mai aplicat un impozit pe venit la nivel de stat de 7%.
Jannik Sinner a avut parte de o finală dificilă cu Daniil Medvedev, sportiv aflat într-o formă bună după ce a trecut în semifinale de liderul mondial ATP, Carlos Alcaraz. La capătul unei finale de 2 seturi, 7-6, 7-6, Jannik Sinner s-a ales cu un premiu de peste 1 milion de dolari. Suma a fost aceeași și pentru Aryna Sabalenka. Bielorusa a trecut în finală de Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6.
Chiar dacă au dominat turneul și s-au făcut milionari în SUA, Sabalenka și Sinner vor plăti taxe usturătoare. Fiecăruia i se vor reduce 426.000 de dolari din premiul total. Taxele merg către:
Sabalenka i-a promis și Martinei Navratilova un mic procent din câștig deoarece a fost talismanul ei norocos la acest turneu. La fel ca cei doi câștigători și celorlalți participanți care au plecat cu bani li se aplică aceleași taxe, dacă nu sunt cetățeni americani.
Și Sorana Cîrstea va avea parte de o factură uriașă din partea americanilor. A ajuns până în turul 3, unde a primit 61.865 de dolari. Din această sumă se va alege doar cu 40.212 dolari.
Statul California are cele mai mari taxe de rezidență din SUA. Sportivii americani plătesc, totuși, taxe mai mici, progresive, în funcție de venitul anual.
Zilele acestea se mai desfășoară un turneu major pe teritoriul SUA. Miami Open este dotat cu premii în valoare de 18.8 milioane de dolari. Premiile pentru finaliști sunt similare cu cele de la Indian Wells. Dacă triumfă și la acest turneu, Sabalenka și Sinner vor lăsa, fiecare, statului american aproape 1 milion de dolari.
La startul Miami Open iau parte Sorana Cîrstea, Gabriela Ruse și Irina Begu (nu a trecut de calificări). Simona Halep a cucerit titlul aici în 2015, iar patru ani mai târziu a mai jucat o finală.