Acasa » Fotbal Intern » Avocatul lui Gigi Becali e gata să răstoarne decizia de la ÎCCJ în dosarul pentru palmaresul Stelei: „Vreau să mergem la CEDO”

Avocatul lui Gigi Becali e gata să răstoarne decizia de la ÎCCJ în dosarul pentru palmaresul Stelei: „Vreau să mergem la CEDO”

17 mart. 2026, 18:07, Fotbal Intern
Avocatul lui Gigi Becali e gata să răstoarne decizia de la ÎCCJ în dosarul pentru palmaresul Stelei: „Vreau să mergem la CEDO”

Gigi Becali se pregătește să îi dea lovitura Stelei la fel cum a reușit Adrian Mititelu în fața lui Mihai Rotaru cu palmaresul Universității Craiova.

Latifundiarul din Pipera a pierdut procesul cu CSA Steaua în privința palmaresului, astfel că FCSB mai are doar palmaresul din ultimii ani. Gigi Becali e motivat, din nou, să pornească la luptă împotriva echipei Armatei după ce a văzut victoria uriașă a lui Adrian Mititelu. A decis să apeleze la cei mai buni avocați din România și se va adresa la CEDO pentru a-și face dreptate și pentru a recupera palmaresul care i-a aparținut când a preluat echipa în 2003.

Se va relua procesul pentru palmaresul Stelei: „În decizie noi suntem continuatoarea”

Înalta Curte de Justiție și Casație a dat o decizie favorabilă pentru CSA Steaua în procesul care s-a întins pe mai bine de 10 ani. Palmaresul echipei înființate în 1947 a fost împărțit în trei perioade diferite. Până în 1998 aparține acum clubului Armatei. Echipa lui Gigi Becali deține palmaresul din 2003 și până în prezent, în timp ce palmaresul din 1998 și până în 2003 a rămas în aer.

Patronul FCSB renunțase la luptă până când a venit decizia în procesul lui Adrian Mititelu cu Mihai Rotaru. Curtea de Apel Timișoara a anunțat motivarea care i-a dat dreptate lui Adrian Mititelu. Magistrații au enunțat că CS Universitatea Craiova nu poate revendica palmaresul de până în 1991 deoarece este un club recent înființat în 2012. Practic, Craiova care evoluează astăzi în Sueperliga este o altă entitate decât „Știința” din anii 90.

Gigi Becali e fericit de motivarea magistraților deoarece FCSB se poate folosi de aceasta pentru a-și face dreptate. Miliardarul e gata să meargă până „în pânzele albe” pentru a-i da lovitura de grație lui Florin Talpan.

„Mergem la CEDO, deja facem dosarul. Ați citit motivarea? Spune că reclamanta, adică Mihai Rotaru, nu poate pretinde că palmaresul s-a conservat undeva și a stat undeva agățat. Și trebuie judecată uniformă. Nu putem cere revizuirea deciziei ÎCCJ și nici recurs în interesul legii. Mergem la CEDO și TAS și arătăm deciziile. Nu poți spune că palmaresul e agățat în cui și apoi vine cineva și îl ia de acolo.

Noi avem o decizie în care se spune că suntem continuatoarea. Dar doar că nu am luat palmaresul. Cum adică? Mergem, câștigăm acolo și apoi cerem revizuirea deciziilor. Și luăm totul înapoi.

E ilogic. Se spune că a predat secția de fotbal și că a preluat-o Mititelu. Și a preluat tot, cu tot palmares. Eu am preluat Steaua de la Asociație. Și Asociația de la Minister. Eu am istoria și palmaresul. M-am născut Steaua! Și vom lua tot înapoi. Trebuie să existe o logică!”, a declarat Gigi Becali pentru GSP.ro.