Radu Drăgușin a rupt tăcerea și le-a vorbit jurnaliștilor de la BBC despre ceea ce se întâmplă la Tottenham, formație care traversează o perioadă extrem de slabă.
Echipa internaționalului român are parte de un parcurs mult sub nivelul așteptărilor în acest sezon competițional și este implicată în lupta pentru evitarea retrogradării.
Radu Drăgușin a fost titular în partida pe care Tottenham a încheiat-o la egalitate, scor 1-1, pe terenul celor de la Liverpool, în ultima etapă de Premier League. După meciul de pe Anfield, Radu Drăgușin le-a vorbit jurnaliștilor de la BBC despre ceea ce se întâmplă la Spurs, formație care traversează o perioadă extrem de slabă în acest sezon competițional.
Internaționalul român a recunoscut că a avut parte de „săptămâni grele”, însă a precizat că are încredere că londonezii vor reuși să depășească această perioadă slabă.
„Nu există puncte câștigate ușor în Premier League și astăzi (n.r. – duminică) s-a văzut asta. Venind aici, în deplasare, pe Anfield, știam că va fi un meci mai defensiv. Am primit un gol, dar nu aveam nimic de pierdut. Am continuat să muncim din greu, să alergăm și să credem până la final. Am rezistat, am gestionat bine partida, iar acest punct este extrem de important.
Au fost câteva săptămâni grele și ne-a lipsit acest sentiment. Trebuie doar să continuăm să construim, știm că putem face asta. Încrederea a fost destul de scăzută în ultimele săptămâni, dar astăzi ne simțim mai bine. În sfârșit, am obținut ceva după o performanță solidă”, a declarat Radu Drăgușin, conform BBC.
Radu Drăgușin le-a făcut o promisiune suporterilor și i-a asigurat că va încerca să își demonstreze valoarea de fiecare dată când va avea ocazia.
„Astăzi am arătat unele progrese, deoarece am fost solizi în defensivă și am primit foarte puține goluri, chiar dacă Liverpool este o echipă bună în atac. Este dificil să schimbi antrenorul în mijlocul sezonului. Este o abordare diferită. Eu, de fiecare dată când joc, vreau să-mi demonstrez valoarea pentru acest club.
Astăzi a fost prima dată când am jucat alături de Kevin (n.r. – Danso). Suntem un grup de jucători care dă totul, indiferent dacă joci sau nu, sau dacă joci doar cinci minute. De la cel mai tânăr la cel mai în vârstă, vrem să continuăm să luptăm pentru acest club”, a mai spus Radu Drăgușin, conform sursei menționate anterior.