Universitatea Craiova a cedat surprinzător acasă cu FC Argeș, scor 0-1, în prima rundă a play-off-ului, iar Pavel Badea a povestit ce a vorbit după meci cu patronul Mihai Rotaru.
Omul cu bani din Bănie a fost trist din cauza rezultatului imediat după fluierul de final, însă a doua zi starea de spirit i s-a schimbat radical starea de spirit și a redevenit foarte încrezător în potențialul echipei de a pune mâna pe titlu în acest sezon.
Universitatea Craiova a pierdut primul duel din play-off, 0-1 cu FC Argeș, iar Pavel Badea a povestit ce trăiri l-au încercat după meci pe patronul Mihai Rotaru.
Finanțatorul grupării din Bănie a acuzat din plin înfrângerea, dar a doua zi a redevenit optimist și încrezător în forța echipei etalată până acum în actuala stagiune din Superligă.
„A fost o atmosferă de tristețe. Am vorbit și aseară după meci, chiar și acum dimineață (n.r. cu Mihai Rotaru). Suntem optimiști și sper să mergem înainte cu încredere. Chiar avem o echipă bună.
Se poate întâmpla să ai un accident. Și acum câteva etapa cu UTA, acasă, am avut un accident, când a plecat Mirel Rădoi. Dar am trecut cu bine în următoarele meciuri. Sperăm ca prin ridicarea nivelului jocului, prin câștigarea încrederii, să redevenim echipa care a fost în ultimele etape.
Optimismul pe care l-am văzut în această dimineață la Mihai Rotaru este încurajator. Îl văd pe Mihai foarte încrezător în potențialul echipei și în reușita din acest sezon. Ne animă și pe noi, cei din jurul echipei. Noi chiar credem că echipa poate reuși o performanță notabilă în acest sezon”, a declarat Pavel Badea, la Fanatik.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F03%2FBancu-a-marcat-in-Rapid-%E2%80%93-Craiova-si-e-convins-ca-Mircea-Lucescu-va-lua-decizia-pentru-Turcia-pe-baza-intregului-sezon-scaled.jpg)
SURSĂ: Sportpictures
08.03.2026
Înfrângerea cu FC Argeș i-ar putea detrona pe olteni din postura de lideri ai campionatului, în cazul în care Rapid o învinge astă-seară pe Dinamo în Giulești.
Trupa condusă de Costel Gâlcă are 28 de puncte, cu două mai puțin decât Universitatea Craiova, astfel că o eventuală victorie ar aduce din nou gruparea vișinie în fruntea clasamentului.
„E un alt campionat, mai avem nouă finale și trebuie să dăm tot ce avem mai bun pentru a câștiga. Toate echipele sunt aproape, poate prea mult s-a vorbit că suntem favoriți, în două meciuri se poate pierde totul”, a spus Alex Cicâldău.
Orice alt rezultat înregistrat în duelul de lângă Podul Grant păstrează echipa din Bănie pe primul loc în iararhia din Superligă.