Superliga este foarte aproape să „primească o echipă dintr-un mare oraș al României, urbea urmând să dețină două arene de 10.000, respectiv, 32.000 de locuri.
Peste câteva luni, în Timișoara va fi inaugurat stadionul cu 10.100 de locuri. Orașul va mai avea un stadion, de 32.000 de scaune. Deocamdată, echipa e în Liga 3.
Cei 3 factori importanți de decizie din Timișoara, Consiliului Județean, Primăria și Institutul Politehnic, și-au unit forțele pentru ca orașul din vestul țării să aibă, din nou, o echipă în Superliga.
Deocamdată, formația se află în Seria 7 din Liga a 3-a, dar are șanse reale de promovare, deoarece distanța pe care Poli Timișoara o are de recuperat față de liderul Unirea Alba Iulia este d edoar două puncte.
Meciul direct are loc la Timișoara, în etapa 21, la finele săptămânii viitoare. Până atunci, alb-violeții joacă în deplasare cu Progresul Pecica, iar Unirea Alba Iulia primește concitadinei Universitatea.
Fostul mare fotbalist român Iosif Rotariu, care a jucat de 5 ori la Poli Timișoara și a și pregătit echipa de 4 ori, a oferit ultimele noutăți.
„Eu cred că este pentru prima dată după foarte mulți ani când la Timișoara există un proiect pentru o perioadă mai lungă de timp. Implicarea domnului Simonis, președintele Consiliului Județean, în colaborare cu Primăria Timișoarei, cu Institutul Politehnic au pornit ca un proiect îndrăzneț și realizabil.
S-au făcut câteva lucruri foarte importante. Au autocar, hotel închiriat pentru jucători. Este foarte normal ca o echipă de fotbal cu pretenții să aibă condiții de pregătire. Am mare încredere în acest proiect”, a transmis el, potrivit Sport.
Omul cu 25 de meciuri la echipa națională a României, în care a și marcat un gol, spune că, din punct de vedere sportiv, echipa antrenată de Dan Alexa stă bine spre foarte bine, iar totul depinde de ceea ce se va întâmpla în play-off-ul de promovare.
„Poli are o tradiție, o istorie. Lumea din Timișoara își dorește să vadă o echipă în primul eșalon. Cred cu tărie și cu încredere că acest lucru se va realiza”, a mai spus Rotariu.
Deocamdată, formația evoluează pe stadionul „Electrica”, cu 5.000 de locuri, dar arena „Eroii Timișoarei” va fi de categoria 4, conform cerințelor UEFA, la meciuiri vor putea asista 10.100 de oameni, iar preșul final al construcției este de 23.000.000 de euro.
La începutul anului s-a montat a treia grindă de acoperiș, după ce anterior au fost acoperite peluzele și s-a montat acoperișul la Tribuna 2. La modul în care se desfășoară lucrările, stadionul ar trebui să fie inaugurat în actualul sezon competițional.
De asemenea, lucrările la viitorul stadion emblemă din Timișoarei, construit după ce vechiul „Dan Păltinișanu” a fost demolat, ar urma să înceapă, conform autorităților locale, la finalul lui 2026.
Cu o capacitate de 32.000 de locuri, va fi al doilea cel mai mare stadion al țării, după Arena Națională. Pentru că urmează să fie omologat la categoria UEFA 4, va pitea găzdui competiții la nivel național, european, mondial și meciuri din Liga Campionilor. Prețul construcției este de 113 milioane de euro.