Patronul campioanei României, Gigi Becali, a decis să arunce în luptă tot „arsenalul” greu pe care îl are la dispoziție, în meciul UTA – FCSB de la Arad.
FCSB are nevoie de victorie la Arad, pentru a mai spera la play-off, motiv pentru care Gigi Becali îi trimite în teren pe cei mai în formă fotbaliști ai momentului.
Meciul de la Arad începe la o oră de la terminarea partidei de pe Arena Națională, dintre Dinamo și FC Argeș. O victorie a formației din Trivale anulează orice șansă a celor de la FCSB să se califice în play-off.
Cu toate acestea, Gigi Becali speră în minuni. Din acest motiv el a decis să trimită pe teren tot „arsenalul” greu pe care îl are la dispoziție antrenorul Elias Charambous.
Astfel, campioana va începe meciul de la Arad în următoarea formulă: M. Popa – Crețu, Duarte, Graovac, J. Paulo – Lixandru, Fl. Tănase – Miculescu, Olaru, Cisotti – Bîrligea. Pe banca de rezerve iau loc portarii Târnovanu și Zima, plus jucătorii de câmp Dawa, Arad, Toma, Pantea, Radunovic, Oct. Popescu, Alhassan, Stoian, Thiam și D. Popa.
De partea cealaltă, fostul atacant dinamovist Adi Mihlacea, antrenorul echipei din Arad, apelează la serviciile lui Gorcea – Țuțu, Poulolo, Pospielov, Alomerovic – Odada, Mino Sota – Abdallah, A. Roman, Tzioni – M. Coman. Rezerve sunt portarul Tordai, plus Fl. Iacob, Benga, Stolnik, Padula, Hrezdac, Van Durmen, Țăroi, L. Mihai, Ov. Popescu, Ciubancan, Ndon.
Meciul va fi arbitrat la centru de Sebastian Colțescu, ajutat la linii de Mihai Marica și Andrei Constantinescu. În camera VAR au fost delegați Szabolcs Kovacs și Vasile Marinescu.
FCSB are o singură șansă să se califice în play-off. Campioana este obligată să câștige ambele meciuri pe care le mai are de disputat, cel de la Arad și acasă cu U Cluj, iar FC Argeș să ia cel mult două puncte și pe nteren propriu cu Unirea Slobozia.
În eventualitatea în care cele două formații ajung la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este al rezultatelor directe. La acest capitol, FC Argeș este avantajată, deoarece s-a impus în turul campionatului, pe Arena Națională, cu 2-0, iar în retur a câștigat cu 1-0.
Nu trebuie uitat că și UTA poate prinde play-off-ul, in extremis. Pentru asta, echipa din Arad trebuie să învingă FCSB și Metaloglobus, iar FC Argeș să ia cel mult două puncte în ultimele două meciuri pe care le are de jucat. La egalitate de puncte, avantajată este formația din Arad, după 3-3 pe teren propriu și 1-0 în deplasare.
Dacă FCSB termină sezonul regulat mai jos de locul 7, ar fi pentru prima dată din momentul în care a fost implementat actualul sistem de desfășurare când campioana nu prinde play-off-ul și, pe cale de consecință, nu își va apăra titlul.