Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Gigi Becali n-are curaj să-l titularizeze la FCSB, dar visează să ia 40.000.000 de euro din transferul lui

Gigi Becali n-are curaj să-l titularizeze la FCSB, dar visează să ia 40.000.000 de euro din transferul lui

Gigi Becali n-are curaj să-l titularizeze la FCSB, dar visează să ia 40.000.000 de euro din transferul lui
Foto: Sport Pictures

Gigi Becali visează să obțină 40 de milioane de euro din transferul lui Alexandru Stoian, dar pare că nu are curaj să îl titularizeze pe tânărul fotbalist la FCSB.

Jucătorul în vârstă de 18 ani a primit foarte puține șanse din partea lui Elias Charalambous în acest sezon competițional, chiar dacă este eligibil pentru regula U21.

Gigi Becali visează, dar nu îl titularizează

În urmă cu aproximativ un an de zile, FCSB îl transfera pe Alexandru Stoian de la Farul Constanța, iar Gigi Becali se arăta extrem de încântat de această mutare. Mai mult de atât, latifundiarul din Pipera anunța că are de gând să îl vândă pe tânărul jucător pentru aproximativ 40 de milioane de euro.

Cu toate acestea, Alexandru Stoian nu a primit prea multe șanse din partea omului de afaceri și nu a reușit să își găsească un loc în primul 11 al „roș-albaștrilor”. Acesta a acumulat doar 20 de meciuri pentru campioana României, în care a marcat de cinci ori, dar nu a devenit un jucător important pentru echipa lui Elias Charalambous.

În 2026, tânărul fotbalist și-a făcut apariția doar în trei meciuri, dar nu a reușit să iasă prea mult în evidență. În luna februarie, jucătorul în vârstă de doar 18 ani a prins 30 de minute în partida cu Universitatea Craiova, disputată în Cupa României.

Chiar dacă este eligibil pentru regula U21, Gigi Becali a decis să nu se bazeze pe Alexandru Stoian și să îl introducă în formula de start. În schimb, omul de afaceri l-a titularizat pe tânărul portar Matei Popa și a preferat să îl lase pe banca de rezerve pe mai experimentatul Ștefan Târnovanu.

Reamintim că Alexandru Stoian a debutat pe prima scenă a fotbalului românesc în 2022, când a devenit al doilea cel mai tânăr jucător din istoria Ligii 1, după Nicolae Dobrin

Idolii lui Alexandru Stoian

Într-un interviu acordat pentru FRF, Alexandru Stoian a dezvăluit care sunt idolii lui. Printre ei se regăsește și Octavian Popescu, fotbalistul celor de la FCSB, care nu traversează cea mai bună perioadă și care a fost criticat intens de Gigi Becali în ultimul timp.

„Idolii mei? Gică Hagi, Lionel Messi, iar mai nou Kylian Mbappe și Octavian Popescu. Îmi plac meciurile din Premier League, unde se joacă un fotbal total. Mi-ar plăcea ca într-o zi să ajung la Manchester City.

Muncesc foarte mult. Fac sacrificii. De ani buni vacanțele sunt foarte scurte și puține, mă văd rar cu prietenii, la ora 22:00 închid telefonul și mă bag la somn. Îmi amintesc cum plecam în deplasări sau în cantonamente îngrămădiți în câteva mașini sau în câte un microbuz. Am grijă ce mănânc. De fapt nu eu, ci mama!”, spunea Alexandru Stoian, în vara anului trecut, într-un interviu acordat pentru frf.ro.