Acasa » Diverse » Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin

EXTRA Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin

Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Foto: Elizabeth Omoregie, instagram

Jucătoare de bază la echipa feminină de handbal CSM București, cele două sportive și-au făcut publică relația de Sf. Valentin.

Colege la CSM București din 2024, Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi au anunțat, pe rețelele de socializare, că se iubesc.

Sf. Valentin a fost ocazia pentru cele două handbaliste de top de la CSM București să anunțe public că se iubesc

La 7 ani de când a fost cerută în căsătorie de fostul logodnic al Cristinei ICH, handbalista Elizabeth Omoregie a făcut publică iubirea pe care o are pentru pentru colega ei de la CSM București, portarul Gabriela Moreschi.

Cele două activează în România din vara lui 2018. Coordonatorul de joc Elizabeth Omoregie a semnat cu echipa Primăriei Capitalei venind de la Krim, în timp ce Moreschi a activat în respectivul sezon competițional la Măgura Cisnădie.

„Azi și în fiecare zi! Mai mult decât ieri și mai puțin decât mâine!… Te iubesc prințesă! Pentru totdeauna! Totul meu!”, au postat ele de Ziua Îndrăgostiților”, au scris cele două sportive pe conturile de pe Instagram.

Ele au atașat textului 3 fotografii, în care își declară dragostea pentru totdeauna.

Omoregie este născută în Atena din mamă bulgară și tată nigerian și are cetățenie slovenă

Pe 29 decembrie 2018, în ziua în care a împlinit 22 de ani, Elizabeth Omoregie a fost cerută de soție de Luca Dabah, fostul iubit al Cristinei ICH. În acea perioadă, dragostea dintre cei doi era la cote mari, dar handbalista de la CSM a decis să șteargă orice „urmă” a relației.

Interesant este că, din vară, Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi nu vor mai juca la aceeași echipă. După 8 ani în România, Omoregie a ales să evolueze pentru formația maghiară Ferencvaros, pe care CSM București a învins-o sâmbătă, 14 februarie, în deplasare, în Liga Campionilor.

Născută în Atena din mamă bulgară și tată nigerian, Omoregie a primit cetățenia slovenă când a jucat la Krim, și reprezintă naționala de handbal a Sloveniei.

La rândul ei, Gabriela Moreschi este născută în Brazilia, dar are și cetățenie portugheză. După sezonul petrecut la Măgura Cisnădie, a părăsit România, pentru a juca la Fleury Loiret HB din Granța și SG BBM Bietigheim din Germania. La CSM București este din vara lui 2024, dar în sezonul viitor va reveni în Franța, pentru a-și onora contractul cu Metz.

În actuala stagiune, CSM București are șanse reale să termine Grupa B din Liga Campionilor și, pe cale de consecință, să se califice direct în sferturiole de finală ale competiției. Echipa Primăriei Capitalei se află pe locul 2, cu o etapă înainte de final, dar poate fi depășită de Odense, dacă nu pierde meciul din deplasare cu Ikast, care se joacă la această oră.

Ultima etapă se va juca pe 21 februarie și au loc meciurile Krim – Brest, CSM București – Ikast, Odense – Ferencvaros și Sola – Podravka. Atuul campioanei României este că la egalitate de puncte, are avantaj față de Brest, Odense și Ferencvaros.