Acasa » Fotbal Extern » Ce sumă amețitoare a plătit Erling Haaland la taxe și impozite în Anglia. Topul contribuabililor din Premier League

Ce sumă amețitoare a plătit Erling Haaland la taxe și impozite în Anglia. Topul contribuabililor din Premier League

01 feb. 2026, 20:23, Fotbal Extern
Ce sumă amețitoare a plătit Erling Haaland la taxe și impozite în Anglia. Topul contribuabililor din Premier League
FOTO: Profimedia 1 feb 2026

Erling Haaland este unul dintre cei mai mari contribuabili din Marea Britanie și ocupă primul loc în topul din Premier League.

Starul lui Manchester City este obișnuit să fie lider atât pe teren cât și în afara acestuia. Haaland încasează cel mai mare salariu din Premier League, dar plătește și cele mai mari taxe dintre jucătorii care evoluează în cel mai bine cotat campionat de fotbal din lume.

Impozitul uriaș plătit de Erling Haaland anul trecut în Marea Britanie: suma se ridică la aproape 17 milioane de lire sterline

Cel mai bine cotat atacant al momentului încasează un salariu de 525.000 de lire sterline pe săptămână la Manchester City. Pe lângă salariu mai are bonusuri de performanță, dar și venituri extra din drepturile de imagine. Presa engleză a făcut un top al celor mai mari contribuabili din Premier League, iar Haaland conduce detașat clasamentul, alături de Mo Salah, de la Liverpool.

Haaland a virat nu mai puțin de 16.9 milioane de lire sterline la bugetul statului britanic în 2025. A contribuit mai mult decât orice alt jucător din Premier League, dar destul de aproape de el în clasament este și Mo Salah. Egipteanul a plătit taxe în valoare de 14.5 milioane de euro. Topul 3 e completat de Casemiro, cu 10.9 milioane de lire sterline, care însumează impozitul pentru anul trecut.

Practic, Haaland a devenit unul dintre cei mai mari contribuabili din Anglia, fiind inclus în top 100, alături de Mo Salah. Lider la acest capitol este familia Done, care a plătit impozite de 400 de milioane de lire sterline din activitățile de jocuri de noroc.

Doar din taxele jucătorilor din Premier League, statul britanic încasează anual peste 100 de milioane de lire sterline.

  1. Erling Haaland – £16.9M
  2. Mo Salah – £14.5M
  3. Casemiro – £10.9M
  4. Raheem Sterling – £9.8M
  5. Virgil van Dijk – £9.7M
  6. Bruno Fernandes – £9M
  7. Bernardo Silva – £9M
  8. Omar Marmoush – £8.8M
  9. Gabriel Jesus – £7.9M
  10. Kai Havertz – £7.9M

Ce decizie a luat după umilința din Champions League

În penultima etapă din Champions League, Manchester City a pierdut cu 3-1 duelul cu Bodo/Glimt, chiar acasă la Haaland, în Norvegia. Jucătorii „cetățenilor” au decis să le plătească biletele fanilor care au făcut deplasarea la meci, după ce au asistat la o umilință în fața unei echipe mult mai slab cotate.

„Îmi asum responsabilitatea, împreună cu Rodri, Gigio, Tijjani. Nu vreau să dau vina pe nimeni, dar trebuie să ne asumăm mai multe responsabilități. Nu a fost suficient.

Suntem Manchester City, nu putem să pierdem meciuri. Nu am răspunsuri, îmi asum și eu responsabilitatea, ar fi trebuit să marchez. Îmi cer scuze tuturor fanilor, mai ales celor care au făcut deplasarea. E jenant, Bodo a jucat incredibil. Sincer, nu știu ce să mai spun, nu am răspunsuri”, a declarat Erling Haaland după această înfrângere, potrivit TNT Sports.