Legendara Lindsey Vonn a fost transportată de urgență cu elicopterul la spital după ce a avut un accident în ultima coborâre dinaintea Jocurilor Olimpice.
Sportiva a pierdut controlul într-o cursă în care vizibilitate era extrem de redusă și s-a izbit violent de plasele de siguranță din partea superioară a traseului.
Lindsey Vonn a fost dusă de urgență cu elicopterul la spital, după ce a suferit o căzătură urâtă în ultima coborâre dinaintea Olimpiadei de ianră de la Milano-Cortina, scrie scrie nbcnews.com.
Celebra schioare s-a dezechilibrat și a pierdut controlul într-o cursă în care vizibilitate era redusă și a ajuns în plasele de siguranță din partea superioară a traseului.
Sportiv șchiopăta vizibil după căzătură, fără a-și putea menține greutatea pe genunchiul stâng. Vonn, despre care se aștepta să fie una dintre vedetele Jocurilor Olimpice, riscă acum participarea la această mega-competiție.
Cursa a fost ulterior anulată, după ce trei dintre primii șase concurenți au căzut.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2Fprofimedia-1070557535.jpg)
Foto: Profimedia
30.01.2026
Vonn s-a ridicat în cele din urmă după ce a primit îngrijiri medicale și a plecat cu mare grijă, luându-și greutatea de pe genunchiul stâng și folosind bețele pentru a se stabiliza. Apoi și-a pus la loc schiurile, dar s-a oprit din nou să-și verifice genunchiul stâng.
Sportiva de 41 de ani a ajuns în cele din urmă cu greu la zona de sosire și a intrat șchiopătând într-un cort pentru îngrijiri medicale. Apoi a fost transportată cu elicopterul, atârnând de o frânghie peste Alpii Elvețieni.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2Fprofimedia-1070586273.jpg)
Foto: Profimedia
30.01.2026
Accidentul s-a petrecut exact în locul unde, chiar înainte, austriaca Nina Ortlieb, cea care a deschis cursa, a ieșit în decor.
Ulterior, norvegianca Marte Monsen s-a dezechilibrat și a fost proiectată violent în plasele de protecție, în urma incidentului rămânând fără cască, fiind evacuată de urgență pe targa.
Pe fondul acestor accidente consecutive și al altor derapaje periculoase în ultimul viraj, organizatorii Romane Miradoli și Jacqueline Wiles au decis anularea coborârii, considerând că există prea mari riscuri pentru integritatea corporală a sportivelor.
Referitor a Lindsey Vonn, ea revenise de curând în competiții după aproape șase ani de absență și se afla într-o formă excelentă în acest sezon, cu multe clasări pe podium la activ.
Americanca se află chiar în fruntea ierarhiei Cupei Mondiale la coborâre, cu 400 de puncte, cu 144 de puncte mai multe decât de a doua clasată, nemțoaica Emma Aicher.