Acasa » Fotbal Extern » Europa League » Doi fotbaliști de la FCSB au prins topurile în Europa League, chiar dacă echipa campioană a părăsit competiția

Doi fotbaliști de la FCSB au prins topurile în Europa League, chiar dacă echipa campioană a părăsit competiția

30 ian. 2026, 09:24, Europa League
Doi fotbaliști de la FCSB au prins topurile în Europa League, chiar dacă echipa campioană a părăsit competiția
FOTO: Sportpictures

FCSB a fost eliminată din Liga Europa, după un parcurs dezamăgitor, în care a obținut doar două victorii și un rezultat de egalitate, în rest, bifând cinci înfrângeri. Golaverajul campioanei a fost, de asemenea negativ, cu nouă goluri marcate și 16 primite, campioana României având una dintre cele mai slabe apărări in competiție.

În ciuda evoluțiilor și a bilanțului slab al echipei, doi fotbaliști de la FCSB au prins topurile Ligii Europa. Primul dintre ei este autorul golului din meciul cu Fenerbahce, italianul Juri Cisotti.

El a terminat faza grupei unice cu trei pase de gol, la fel ca alți 11 jucători: Engels (Celtic), Fernandes (Young Boys), Simsir și Osorio (Midtjyland), Karabec și Sulc (Lyon), Soule (Roma), Anthony (Betis), Assignon (Stuttgart), Yates (Nottingham Forrest) și Heymans (Genk).

Mai multe pase de gol decât acest grup de fotbaliști au reușit Zivkovic (PAOK), Ricardo Horta (Braga), Bryan Zaragoza (Celta Vigo) și Undav (Stuttgart).

Târnovanu, al treilea cel mai bun portar din Europa League

Al doilea fotbalist care se află în topul Europa League este Ștefan Târnovanu. El este pe locul trei în clasamentul portarul realizat pe baza intervențiilor salvatoare. Goal-keeperul FCSB-ului a avut 33 de parade inspirate în cele șapte meciuri în care a stat între buturi.

Peste Târnovanu au fost Olafsson (Midtjyland – 35) și De Busser (Go Ahead Eagles – 37). Este al doilea an consecutiv în care Târnovanu prinde topul celor mai buni portari din Europa League.

Portarul campioanei a avut un discurs manifest după meciul de aseară.

„Un meci de care aveam nevoie. Cred că eu aveam nevoie cel mai mult de acest meci. Au fost șapte zile de la Zagreb, atâta ură în oameni, nu înțeleg. Vreau să cred că putem fi mai buni ca oameni. În ultimii doi ani am fost buni. Dacă ai o seară mai puțin inspirată, nu te face om slab, nu te face să pleci de la echipă. Aveam nevoie de acest meci, mă bucur din suflet, Dumnezeu nu doarme niciodată. Sunt corect cu fotbalul, sunt o persoană bună.

Au fost multe meciuri. Am început cu o victorie, puteam gestiona mai bine acest parcurs european. Nu e cel mai bun an al nostru, se vede și în campionat. Rămân cu un gust amar. Îi înțeleg pe suporteri. Din ce știu, suporter înseamnă să îți susții echipa și la greu. Dacă noi suntem la pământ, nu înseamnă că trebuie să vii să ne bagi mai adânc. Cred că avem nevoie de ei în aceste momente.

Dacă nu intrăm în play-off, va fi un eșec total. Sper să legăm victorii, să ne apropiem de play-off. Legat de suporteri, decizia e la ei dacă vin lângă noi. Nu există oameni care își doresc mai mult decât noi să câștige. Suntem oameni, dacă avem toți seri magice, n-am mai fi fost aici”, a spus Târnovanu.

De topul premianților s-a apropiat și Ngezana, care a fost cel mai bun recuperator al FCSB-ului. Fundașul FCSB-ului a luat mingea de la adversari de 55 de ori și este pe locul 10 în clasamentul dedicat acestui capitol.