Cu mult înainte ca Manchester City să devină una dintre forțele fotbalului mondial, clubul englez a fost foarte aproape să transfere un atacant român.
Este vorba despre Ciprian Marica, care a dezvăluit recent că a refuzat, în vara lui 2007, o ofertă extrem de serioasă venită din partea celor de la Manchester City.
La acel moment, Marica era sub contract cu Șahtior Donețk. City, antrenată atunci de Sven-Goran Eriksson, încerca să intre într-o nouă etapă a clubului, cu investiții mari și bugete serioase, chiar dacă echipa terminase sezonul precedent abia pe locul 14 în Premier League. Englezii erau dispuși să plătească mai mult decât orice alt club interesat pentru atacantul român, inclusiv peste suma achitată ulterior de Stuttgart.
Cu toate acestea, Marica nici nu a vrut să audă de mutarea în Anglia. Motivele țineau mai degrabă de percepția de atunci asupra clubului, nu de bani. Atunci, Stuttgart tocmai câștigase Bundesliga, iar Marica era hotărât să facă pasul spre Germania, chiar cu prețul unui salariu mai mic. De altfel, el a recunoscut că la semnarea contractului din Germania a realizat ulterior că oferta financiară era inferioară celei de la Șahtior, dar nu a regretat atunci alegerea.
„După trei ani și jumătate la Șahtior îmi doream să plec, nu mai suportam. Aveam colegi la echipa națională, începusem să-i văd pe Mutu și Chivu în Italia, voiam și eu în Europa de Vest. Îmi doream să plec.
A venit ofertă de la Manchester City. Eu în perioada aia auzisem doar de Manchester United. Habar n-aveam de Manchester City: «Du-te, domne, că nu există City. E doar United acolo» / «Nu, nu, că e Sven-Goran Eriksson antrenor și avem o posibilitate să mergem acolo». Nici nu am luat în calcul. Nu voiam să aud de City pentru că nu știam nimic de echipă.
În același timp, puteam să merg la Stuttgart. Au fost scouterii la un meci al lui Șahtior și au venit să stea de vorbă cu șefii și cu Mircea Lucescu. Problema a fost că Manchester City oferea o sumă mai mare și m-am rugat de Ahmetov să cedeze din bani, să ia mai puțin și să mă lase să mă duc la Stuttgart, care era campioana Germaniei. Într-un final a zis Ahmetov: «Bine, mă!».
Dar eu nu m-am gândit nicio secundă la salariu. Când mi l-au zis, era mai puțin decât luam la Șahtior. «Băi, ce-am făcut eu?». Eu eram mulțumit, dar ei mi-au zis brutul, nu netul. Clar îmi pare rău acum. Recunosc. Nu aveam de unde să știu atunci. Aveam de ales între campioana Germaniei și o formație despre care nu știam nimic. «I-au cumpărat niște arabi, o să fie…»/ «Du-te, bă, că eu vreau în Germania!», a povestit Ciprian Marica, actualul acționar minoritar de la Farul, la „Hall of Fame in Superliga”.