Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Italienii vor să-l transfere imediat după FCSB – CFR Cluj

MERCATO Italienii vor să-l transfere imediat după FCSB – CFR Cluj

Gigi Grigorescu
Italienii vor să-l transfere imediat după FCSB - CFR Cluj
Foto: Alessandro Micai, instagram

Partida dintre campioana FCSB și vicecampioana CFR Cluj a captat atenția nu doar a întregii Românii, ci și a italienilor, care vor să transfere jucătorul imediat după meci.

Cu 31 de goluri primite în 21 de meciuri, Reggiana nu o duce deloc bine și vrea să-l transfere pe Alessandro Micai de la CFR Cluj.

Continuă discuțiile demarate de italieni pentru transferul fotbalistului, imediat după FCSB – CFR Cluj

În acest moment, CFR Cluj are în lot nu mai puțin de 5 portari, în contextul în care tocmai l-a cedat pe Otto Hidrich. L-a adus, în schimb, pe Mihai Popa, pentru a avea siguranță între buturi, așa că tot există „surplus” pe post.

Alessandro Micai, „Alex” cum îi spun italienii, ajuns la echipă în vară, a jucat doar două meciuri în actuala stagiune competițioiinală și ar putea reveni în țara natală mai repede decât ar fi crezut.

Contractul lui expiră în iunie 2028, dar sunt șanse mari să semneze cât de curând cu Reggiana, echipă aflată pe locul 14 în Serie B, cu 20 de puncte, unul singur mai mult decât echipa aflată pe primul loc retrogradabil.

„Clubul caută jucătorul potrivit care să stea între buturi, iar varianta Alex Micai a apărut din nou, cu negocieri aflate în plină desfășurare și contact cu anturajul fotbalistului.

Din informațiile adunate, numele lui Micai a început să fie luat în considerare după ce alte variante au devenit prea complicate sau au stagnat.

Interesul pentru Micai vine după dificultăți cu alți portari și reflectă determinarea clubului de a merge până la capăt. Discuțiile dintre echipe și intermediari vor continua în următoarele ore.

Fanii așteaptă cu nerăbdare vești, în speranța ca negocierile purtate în momentul de față să se transforme într-un anunț oficial făcut de club”, scriu jurnaliștii de la Sette Calcio.

Micai a primit 4 goluri în cele două meciuri jucate pentru CFR Cluj în acest sezon

Clubul emilian vrea să-i ofere antrenorului Davide Dionigi un portar capabil să concureze imediat pentru postul de titular, iar Micai poate reprezenta o soluție valabilă pe termen scurt, indiferent de dinamica pieței regionale și naționale.

Reggiana vrea să se miște agresiv în această fereastră de transfer, căutând variante gata de utilizare. Atenția rămâne și asupra altor posturi, dar prioritate este întărirea cu un portar de încredere, mai scrie publicația.

În acest sezon, Mihai a jucat de două ori pentru CFR Cluj și a încasat 4 goluri. De fiecare dată integralist, portarul născut pe 24 iulie 1993 la Mantova a încasat un gol de la Unirea Slobozia, în chiar prima etapă a stagiunii, când CFR Cluj a învins cu 2-1, și alte 3 de la FC Botoșani, în runda 6, la acea remiză de pomină.

Parteneri
UEFA a suspendat pe viață un antrenor care filma sportivele cu camere ascunse. Ce au descoperit anchetatorii
Mediafax
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Cancan.ro
Pericolul ascuns din vacanțele în Egipt. Cazul fetiței care a murit după un sejur de lux și avertismentele turiștilor români
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV: Reformele și proiectele din PNRR rămân sub supraveghere până la 5 ani după ultima plată. Bruxelles-ul poate face controale, verificări și audituri
Economedia
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Râzi cu lacrimi
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Descopera.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Oficial: când se lansează noul joc al seriei World of Tanks
Go4Games
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Promotor.ro