Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Dureri de cap pentru Filipe Coelho: 3 absenţe importante la Craiova pentru duelul cu FC Botoşani. Cum se prezintă terenul din Bănie

Dureri de cap pentru Filipe Coelho: 3 absenţe importante la Craiova pentru duelul cu FC Botoşani. Cum se prezintă terenul din Bănie

Dureri de cap pentru Filipe Coelho: 3 absenţe importante la Craiova pentru duelul cu FC Botoşani. Cum se prezintă terenul din Bănie
Foto: Sport Pictures

Universitatea Craiova joacă astăzi, de la ora 20.00, pe „Ion Oblemenco”, împotriva lui FC Botoşani, în etapa 23, iar Marcel Bîrsan din Bucureşti a fost delegat să conducă disputa din Bănie.

Deşi înaintea startului etapei Ştiinţa era pe primul loc, nu se anunţă o asistenţă foarte numeroasă la duelul de pe „Ion Oblemenco”, frigul din ultima perioadă ţinându-i departe de arenă şi pe craioveni. Totuşi, sunt aşteptaţi în jur de 8.000 de spectatori în seara aceasta, la primul meci de acasă al „juveţilor” din 2026.

Chiar dacă a nins destul de mult în ultima perioadă la Craiova, starea terenului este una excelentă. Echipa din Bănie chiar a efectuat un antrenament pe arena proprie, după ce câteva zile s-a pregătit pe teren sintetic.

Trei absenţe pentru Filipe Coelho la meciul cu FC Botoşani

Pentru acest meci, antrenorul gazdelor, Filipe Coelho, nu va putea conta pe fundaşii Adrian Rus şi Juraj Badelj şi pe mijlocaşul Lyes Houri, care sunt accidentaţi.

„Toate meciurile sunt importante pentru noi, iar următorul este cel mai important, suntem într-un moment bun, dar ca să ne păstrăm parcursul bun trebuie să muncim şi mai mult. Botoşani este o echipă foarte bună, cu jucători foarte buni, mai ales la mijloc şi pe extreme, care pot face diferenţa, aşa că trebuie să fim foarte atenţi. Au primit cele mai puţine goluri, au un antrenor foarte bun, se vede în poziţia lor din clasament, au fost şi pe primul loc. Şi noi suntem o echipă bună, aşa că eu cred că va ieşi un meci bun. Nu mă gândesc la desprinderea în clasament, nu e cazul, trebuie să luptăm pentru cele trei puncte şi atât.

Nu este important că am fost declarat antrenorul etapei. Sigur, când munceşti se întâmplă şi astfel de lucruri. Eu m-am bucurat mai mult că am luat punctele la Ploieşti, sunt bucuros pentru băieţi, pentru că muncesc, depun efort pentru a obţine victorii. Respect părerea tuturor, dar eu mă concentrez doar pe Craiova şi pe următorul meci. Am mai spus-o, campionatul României este foarte bun, sunt antrenori buni, jucători buni, stadioane frumoase, toată lumea trebuie să fie mândră de jucătorii români, să-i aprecieze mai mult, fiindcă sunt foarte buni, muncesc din greu şi cred că ar trebui să le acordăm mai mult credit, în loc să li se scoată în evidenţă lucrurile negative.

Starea terenului este foarte bună, trebuie să fim recunoscători pentru modul cum se prezintă şi trebuie să luptăm pentru cele trei puncte. Am încredere în jucători, în staff, singurul mod în care putem reuşi ceva e să muncim şi să luăm fiecare meci în parte şi să-l câştigăm. Sunt fericit cu jucătorii pe care-i am, nu mă gândesc la alţii, la transferuri”, a spus antrenorul Craiovei, Filipe Coelho, într-o conferinţă de presă.

Screciu: „E normal să se vorbească despre titlu la Craiova”

Vladimir Screciu a menţionat că atmosfera din cadrul lotului Universităţii Craiova este una excelentă şi că este normal ca echipa să fie creditată printre favoritele la titlu, deoarece este pe primul loc şi practică un joc de calitate.

„Adversarul este greu, dar suntem motivaţi şi vrem să ne păstrăm prima poziţie. Ne-am pregătit foarte bine în cantonament, sper să facem un meci bun şi să rămânem pe primul loc. Nu pot face comparaţie între ce a fost la Petrolul şi ce este la noi pe stadion, fiindcă este mult mai bun gazonul aici şi sperăm să oferim fotbalul de care să vă bucuraţi. Am simţit iarba de pe stadion acum, după ce zilele trecute ne-am antrenat pe sintetic. Am fost surprinşi de vreme, de ninsoare, la Craiova, a fost o decizie inspirată să prelungim stagiul din Antalya.

E normal să se vorbească despre titlu la Craiova, ţinând cont că suntem pe primul loc şi jucăm un fotbal bun.

Când vin la baza de antrenament îi simt pe colegi ca pe fraţii mei şi asta îmi dă un vibe bun. Ne dorim să fie cât mai mulţi suporteri, dar vremea nu este favorabilă. Meciul cu Botoşani este cel mai important, fiindcă este următorul, nici nu ştiu câte meciuri mai sunt până la finalul sezonului regular.

Au declarat şi ei că vin să câştige, e normal, toată lumea îşi doreşte să câştige la Craiova, dar e mai greu. Am văzut meciul FCSB-ului, îmi pare rău că nu a câştigat, era bine pentru campionatul nostru.

Oricine şi-ar dori să prindă un transfer afară, dar acum mă bucur de fotbal cu această echipă minunată. Sper să le oferim fanilor victoria cu Botoşani şi să rămânem pe primul loc, asta e cel mai important”, a declarat Vladimir Screciu.

Parteneri
UEFA a suspendat pe viață un antrenor care filma sportivele cu camere ascunse. Ce au descoperit anchetatorii
Mediafax
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Cancan.ro
Pericolul ascuns din vacanțele în Egipt. Cazul fetiței care a murit după un sejur de lux și avertismentele turiștilor români
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV: Reformele și proiectele din PNRR rămân sub supraveghere până la 5 ani după ultima plată. Bruxelles-ul poate face controale, verificări și audituri
Economedia
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Râzi cu lacrimi
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Descopera.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Oficial: când se lansează noul joc al seriei World of Tanks
Go4Games
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Promotor.ro