Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Cum se pregătește Adi Mihalcea de posibilul debut al lui Moruțan în UTA – Rapid și cine-i dă informații din tabăra giuleștenilor?

Cum se pregătește Adi Mihalcea de posibilul debut al lui Moruțan în UTA – Rapid și cine-i dă informații din tabăra giuleștenilor?

Călin MNERIE
23 ian. 2026, 17:06, Superliga
Cum se pregătește Adi Mihalcea de posibilul debut al lui Moruțan în UTA – Rapid și cine-i dă informații din tabăra giuleștenilor?
Sport Pictures

După FCSB – CFR Cluj, cel mai interesant duel al etapei cu numărul 23 în SuperLigă este cel de luni, 26 ianuarie (ora 20), dintre UTA și Rapid.

Suporterii arădeni visează cu ochii deschiși la o calificare – în premieră – în play-off a echipei favorite, dar și la un rezultat pozitiv cu rivala prin „alianță”. Se știe că giuleștenii sunt înfrățiți cu „ultrașii” lui Poli Timișoara, dușmanii de-o viață ai utiștilor, iar eventualul succes de peste trei zile ar avea un gust aparte pe Mureș. Înainte de startul rundei, UTA ocupă locul 6, cu 35 de puncte, iar Rapidul e pe 2, cu 42 de puncte.

Adrian Mihalcea nu exclude varianta remizei cu Rapidul, dar: „Ne pregătim să câștigăm!”

Ca și cu alte ocazii, Adrian Mihalcea nu a scos din calcule remiza, însă – pe de altă parte – simte momentul bun al echipei sale. Iar UTA a destrămat nici tabuuri în acest sezon, cum ar fi victoriile în premieră de la Craiova și Sibiu și cea de pe teren propriu cu Dinamo. Iar statistica spune că arădenii nu au bătut niciodată Rapidul de la 2020 încoace, de când au revenit în forță pe scena primului eșalon.

„Dacă s-a întâmplat cu celelalte echipe, se poate întâmpla și cu Rapidul, de ce nu? Poate și acest lucru ne face să ne dorim și – cumva – să reușim să câștigăm, mai ales că perioada în care suntem ne oferă această speranță. Dar, în același timp, n-aș vrea să ne gândim prea departe, ci doar la a face tot ceea ce putem ca să câștigăm luni. Campionatul încă e în derulare și nu avem nevoie de foarte mulți pasi greșiți, așa că trebuie să ne luptăm, să să ne dorim victoria, dar în același timp trebuie să fim realiști.

Adică nu vreau să ne înrăim prea tare și să facem un caz după…În cazul în care – eventual – nu câștigăm cu Rapid. În momentul de față, cred că un rezultat de egalitate contra unei pretendente la titlul ar fi bun pentru noi. Dar asta nu înseamnă că noi nu ne pregătim să câștigăm cum – de altfel – am și demonstrat în celelalte meciuri. Ar fi trei puncte în plus în campionat și acestea ne-ar apropia de acel target pe care noi l-am tot discutat. În plus, ar fi satisfacția tuturor. Și a noastră, dar și a suporterilor, căci, până la urmă, jucăm împotriva unei echipe știută ca o rivală la Arad”, a afirmat Mihalcea la conferința de presă ce precede disputa de luni, cu Rapidul.

Luka Gojkovic – „informatorul” utiștilor: „Am aflat câte ceva”

Formația din Giulești va fi oficializa dintr-un moment în altul transferul iernii în fotbalul românesc. Olimpiu Moruțan va juca la Rapid, însă Adrian Mihalcea nu știe exact la ceea ce să se aștepte din partea lui Costel Gâlcă, privind utilizarea mijlocașului de 26 de ani. Dar ceva informații în plus ar putea veni în zilele ce urmează prin Luka Gojkovic, fotbalistul Rapidului care e acum la UTA.

„E o întrebare la care aș dori și eu un răspuns (n.a. vă așteptați la titularizarea lui Moruțan la Arad?). Moruțan a venit și a semnat zilele acestea, este pregătit pentru că în Grecia se joacă. În același timp, Rapidul a câștigat ultimul meci de acasă cu anumiti jucători și să schimbe doar pentru că au cumpărat un jucător și pe repede înainte, nu știu, mi-e greu să cred asta. Dar am luat informații, îl avem pe Luka cu noi și am aflat așa câte ceva de pe la clubul lor.

Există posibilitatea, dar nu știu, n-aș avea un răspuns clar în a ne axa pe Moruțan de la început sau pe parcursul jocului. El este un inter, un număr 10, un jucător de atac. Ar putea să joace într-un sistem de 4-2-3-1 în spatele vârfului sau într-un sistem cu trei mijlocași centrali. Oricum, și cu Moruțan și fără Moruțan, Rapid are jucători care în orice moment ar putea să fie titulari. Că nu e Vulturar, este Grameni, că nu este Keita, este Hromada, că nu este Hromada, este Christensen. Adică destul de multe variante și cam există această rotație la mijlocul terenului, așa că trebuie să ne așteptăm la orice jucător să intre titular”, consideră Adi Mihalcea.

Dobre – Alomerovic, unul dintre duelurile c ear putea decide meciul de la Arad

Alexandru Dobre este golgheterul Rapidului cu 12 reușite, dar va avea un adversar direct în mare formă luni. Macedoneanul Din Alomerovic tocmai a marcat primul său gol în SuperLigă, dar a jucat constant bine în ultima perioadă la UTA.

„Din este într-o formă bună, trebuie să recunosc, dar și în același timp Dobre este un jucător cu calități fizice extraordinare. Va fi un duel important în economia jocului, cu siguranță. Sper și îmi doresc să reușească să facă un meci bun, cum, de altfel, mai am jucători la care trebuie punctate anumite idei și implementate pentru acest joc. Sunt idei clare și atunci avem o șansă mare. Tactic, Rapidul va dori să aibă controlul jocului. Este o echipă care se axează pe progresie și pe rapiditatea unor jucători din benzi.

Nu cred că pot schimba stilul, dar, în același timp, contează foarte mult cum vom aborda noi meciul. Și, bineînțeles, pentru noi publicul contează foarte mult. Nu mai departe de ultimul meci acasă, cel cu Dinamo, ați văzut ce atmosferă au creat fanii și pun constant o presiune pe echipa adversă. După câte am înțeles, va fi și casa închisă, cu atât mai bine pentru noi și pentru dorința noastră de a câștiga împotriva unei alte echipe mari a campionatului”, a completat Mihalcea.

Patru absențe certe la UTA

Tehnicianul celor de la UTA a recunoscut că nu va conta la disputa cu Rapidul pe trei dintre wingerii săi din lot, toți cu probleme de ordin fizic, Marinos Tzionis, Ime Ndon și Daniel Zsori. Apoi, Luka Gojkovic a fost blocat de Rapid să evolueze în meciul direct cu UTA. În fine, Denis Hrezdac este incert, căci acesta nu s-a putut antrena pe terenul sintetic pe care arădenii au lucrat de marți până joi. De vineri, vremea s-a mai înmuiat la Arad și Adi Mihalcea și stafful său au mutat antrenamentele pe terenul obișnuit de iarbă (ICRTI).