Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Ungurii joacă dur, iar Gigi Becali a primit o lovitură grea chiar înainte de Argeș – FCSB: „Am mers la FIFA”

Ungurii joacă dur, iar Gigi Becali a primit o lovitură grea chiar înainte de Argeș – FCSB: „Am mers la FIFA”

Ungurii joacă dur, iar Gigi Becali a primit o lovitură grea chiar înainte de Argeș - FCSB: „Am mers la FIFA”
FOTO Sportpictures

FCSB începe anul 2026 cu emoții serioase, chiar înaintea primului meci oficial. Duelul cu FC Argeș, programat vineri seară, de la ora 20:00, riscă să o prindă pe campioana României cu mari probleme în centrul apărării.

Situația lui Andre Duarte este, în continuare, incertă, iar patronul Gigi Becali a confirmat că „roș-albaștrii” au fost nevoiți să apeleze la FIFA.

Andre Duarte nu a primit cartea verde

Fundașul central portughez Andre Duarte, în vârstă de 28 de ani, nu are nici până acum drept de joc, din cauza faptului că fosta sa echipă, Ujpest, nu a transmis cartea verde. Gigi Becali anunțase încă de marți că există riscul ca problema să nu fie rezolvată la timp, iar joi, cu doar o zi înainte de meci, a confirmat că situația a rămas blocată.

Dacă problema lui Andre Duarte nu se rezolvă la timp, Elias Charalambous va avea la dispoziție doar trei fundași centrali de meserie: Dawa, Lixandru și Chiricheș. În aceste condiții, FCSB a decis să meargă mai departe pe cale oficială. Roș-albaștrii, prin intermediul Federației Române de Fotbal, au depus o contestație la FIFA și speră să obțină o carte verde provizorie.

„Nu au dat cartea verde cei de la Ujpest. I-am dat la FIFA. O să ne dea ei provizoriu, dar nu știu dacă va veni în timp util pentru meciul cu FC Argeș”, a declarat Gigi Becali pentru Digisport.ro.

Problema vine pe fondul conflictului juridic dintre clubul maghiar și jucător. Cei de la Ujpest l-au acționat pe Andre Duarte la FIFA, considerând că fundașul nu avea dreptul să renunțe la contractul său și să semneze cu FCSB din postura de jucător liber.

Astfel, cel puțin până la clarificarea situației, clubul maghiar refuză să elibereze documentele necesare, ceea ce îl ține pe Duarte pe margine exact înaintea reluării Superligii.Situația este cu atât mai complicată, cu cât FCSB are deja mai multe absențe importante pentru meciul cu FC Argeș. Siyabonga Ngezana a primit zile libere după participarea la Cupa Africii pe Națiuni, iar Daniel Graovac este suspendat.

Duarte, mesaj curajos pentru Gigi Becali

Duarte i-a transmis un mesaj finanțatorului Gigi Becali după ce a semnat cu echipa bucureșteană.

„E normal ca atunci când vii la un asemenea club să dorești să te lupți pentru obiective înalte. Presiunea? Da, e normal, e un club mare. Așa cum am zis, pentru mine nu e o problemă să am parte de presiune mare. În fotbal, dacă nu ai parte de presiune înseamnă că nu lupți pentru nimic. Deci este bine că avem parte de o presiune mare. Îi cunosc pe câțiva dintre coechipieri, pentru că am jucat împotriva lor pe vremea când eram la FCU.

Cu toții m-au primit foarte bine, se poate vedea ușor că e un grup foarte bun și foarte puternic aici. (n.r. – Cum va primi eventualele critici din partea lui Gigi Becali) Am mai fost în România înainte și știu cum funcționează lucrurile aici. Nu mă interesează, mă focusez pe ceea ce am de făcut la antrenamente și în timpul meciurilor”, a declarat Duarte.