Acasa » Diverse » Celebrul milionar, mesaj dur de Crăciun, de la Dubai, pentru „unchiul Bolojan”: „Nu-i băga în faliment pe români şi nu-i da afară!”

Celebrul milionar, mesaj dur de Crăciun, de la Dubai, pentru „unchiul Bolojan”: „Nu-i băga în faliment pe români şi nu-i da afară!”

Cristian Hitruc
27 dec. 2025, 17:14, Diverse
Celebrul milionar, mesaj dur de Crăciun, de la Dubai, pentru „unchiul Bolojan”: „Nu-i băga în faliment pe români şi nu-i da afară!”
SURSĂ: Mediafaxfoto/Alexandru Dobre

Celebrul milionar Gigi Nețoiu a transmis un mesaj dur, chiar de Crăciun. Aflat la Dubai, fostul patron din fotbalul românesc i s-a adresat premierului Ilie Bolojan și a avut o cerere clară.

Omul de afaceri a comparat ceea ce se întâmplă pe șantierele din Dubai cu ceea ce se întâmplă pe șantierele din România, mai exact în București.

Gigi Nețoiu, mesaj pentru Ilie Bolojan

Chiar de Sărbători, Gigi Nețoiu, aflat la Dubai, a transmis un mesaj dur pentru premierul României, Ilie Bolojan. Cunoscutul om de afaceri de la noi din țară a vorbit despre ceea ce se întâmplă pe șantierele din țara pe care o vizitează și a tras câteva concluzii clare: lucrurile se mișcă mult mai rapid în Dubai față de România.

Astfel, fostul patron din fotbalul românesc i-a cerut lui Ilie Bolojan să grăbească lucrurile pe șantierele din București și i-a mai transmis să apeleze la muncitori din alte țări, care sunt dispuși să lucreze 24 din 24, așa cum se întâmplă în Dubai.

„Unchiu Bolojan! Suntem în a doua zi de Crăciun, la Dubai. Uite cum lucrează, 24 din 24 de ore, uite ce condiții. Acum zece luni, acel bloc nu era început. Lumea lucrează 24 din 24. Aduc muncitori și îi pun la muncă. La noi, să nu mai lucrăm. Nici nu suntem în stare să îi punem pe ei să lucreze pentru noi.

În București, unchiu Bolojan, că tot l-ai susținut pe Ciucu, din 98 de șanterie, dintre care 33-34 mari, nu lucrează nimeni nici în cursul anului, apăi de Sărbători. De asta ei sunt unde sunt, noi unde suntem. Să trăiești bine unchiu Bolojan, ia măsuri pentru români, nu-i băga în faliment, nu-i mai da afară, să plece și ăștia din România. Sărbători fericite!”, a transmis Gigi Nețoiu, într-un videoclip pe care l-a publicat pe rețelele de socializare.

Gigi Nețoiu a candidat la Primăria Capitalei

Gigi Nețoiu, fostul finanțator din fotbal, a trăit un moment jenant la alegerile pentru Primăria Capitalei.

Deși și-a lansat candidatura într-un mod spectaculos, în fața a aproape 200 de invitați, și s-a declarat convins că „experiența de 45 de ani în București” îl recomandă, rezultatul din urne a fost dezastruos: puțin peste o mie de voturi.

După numărarea a peste 99% dintre secții, Nețoiu adunase doar 1.098 de voturi, clasându-se pe locul 8 din cei 17 candidați înscriși pe buletin. A fost depășit până și de Eugen Teodorovici, care se retrăsese oficial din cursă cu patru zile înaintea scrutinului. Fostul ministru obținuse aproximativ 1.600 de voturi.