Acasa » Fotbal Intern » S-a accidentat în ultimul moment și a lipsit de pe teren! Unde s-a stabilit și ce mai face fostul golgheter care a antrenat și în Superliga. EXCLUSIV

S-a accidentat în ultimul moment și a lipsit de pe teren! Unde s-a stabilit și ce mai face fostul golgheter care a antrenat și în Superliga. EXCLUSIV

Andrei Preotu
S-a accidentat în ultimul moment și a lipsit de pe teren! Unde s-a stabilit și ce mai face fostul golgheter care a antrenat și în Superliga. EXCLUSIV

Lucian Ionescu a organizat duminică un meci superb pentru cei de la Rapid Old Boys, iar unul dintre marii absenți a fost Gică Butoiu, fostul atacant al giuleștenilor.

Ajuns la aproape 60 de ani, Butoiu i-a urmărit din tribună pe foștii rapidiști, care s-au duelat cu o echipă formată din alte nume mari, precum Marius Niculae și Vlad Munteanu. Scorul final a fost 10-4 pentru giuleșteni.

Ce mai face Gică Butoiu, fostul rapidist care a marcat un gol superb de la mijlocul terenului în minutul 90

Ca de obicei înaintea Sărbătorilor, Lucian Ionescu îi cheamă pe foștii rapidiști la un meci de old-boys, iar acesta s-a ținut de cuvânt și în 2025.

Evenimentul a început la ora 14:00 și a fost unul superb, foștii mari jucători demonstrând că se pot descurca excelent și la ani buni după ce au renunțat la carieră.

Un nume important a atras atenția, în condițiile în care a ieșit din prim-plan. Gică Butoiu a fost una dintre vedetele care au ajuns la Sala Rapid pentru meciul de Old Boys dintre giuleșteni și cei de la All Stars. O entorsă suferită pe ultima sută de metri i-a dat însă bătăi de cap lui Butoiu, care n-a putut juca alături de Cristi Săpunaru, aflat la primul său meci pentru legendele Rapidului.

@prosport_ro

Gest de mare rapidist! Săpunaru a ieșit de pe teren pentru poze și autografe #rapid #prosport #exclusiv

♬ original sound – Prosport.ro

După ce a pregătit-o ultima oară pe Săgeata Năvodari, Butoiu a rămas implicat în fotbal, ajutându-i pe cei mai mici să facă primii pași în „sportul rege”.

În vârstă de 57 de ani, Butoiu s-a stabilit la Constanța, acolo unde face parte dintr-un proiect juvenil. Iar la București a venit cu mașina alături de un alt nume mare al fotbalului românesc. Este vorba de fostul stelist Stelian Carabaș, care a făcut echipă cu foștii dinamoviști Marius Niculae și Vlad Munteanu în echipa All Stars.

Butoiu încearcă să ajungă la fiecare meci al Farului de pe teren propriu, însă a rămas cu sufletul alături și de Rapid, acolo unde a trăit una dintre cele mai frumoase perioade din cariera de jucător.

  • 1996 este anul în care Butoiu a adus victoria Rapidului printr-un gol superb pe care l-a marcat la Sofia, în meciul cu Lokomotiv, scor 1-0. Apoi, Butoiu a fost pe teren într-o victorie mare a giuleștenilor cu nemții de la Karlsruhe (1-0), la care căpitan a fost celebrul Hassler
  • 1996 este anul în care Gică Butoiu a prins transferul carierei, după ce a ajuns la Standard Liege, echipă care a fost pregătită de Mircea Rednic în acest sezon
  • 2025 este anul în care echipa U17 a lui Butoiu de la CFR Constanța a câștigat Campionatul Județean

Cristi Săpunaru, triplă de senzație la primul meci pentru Rapid Old Boys

Gică Butoiu a remarcat din tribune prestația lui Cristi Săpunaru, cel care a reușit o triplă de senzație la primul meci pentru Rapid Old Boys. Într-o condiție fizică foarte bună, Herea și Lazăr au înscris și ei pentru rapidiști, care au mai uitat astfel de amărăciunea produsă de eșecul neașteptat al oamenilor lui Gâlcă în fața Oțelului, scor 0-2.

Fostul jucător al naționalei României a oferit multe autografe și a făcut poze mai ales cu cei mici, dornici să vadă la lucru legendele Giuleștiului.

Cei de la All Stars au luat 10 goluri de la foștii giuleșteni, care l-au avut în poartă pe celebrul Leo Toader, antrenorul care se ocupă de Ionuț Radu și Ștefan Târnovanu la naționala României.

@prosport_ro

El e omul care îl învață meserie pe Ionuț Radu! Legendele fotbalului românesc s-au întors pe teren #rapid #prosport #exclusiv

♬ original sound – Prosport.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Record MONDIAL pentru Ilie Dobre. NIMENI nu a reușit această performanță
Mediafax
Lavinia Pescobar a fost DATĂ AFARĂ din nou. A terminat-o cu taverna lui Pescobar. Cu ce se ocupă acum, după ce a rămas din nou fără job
Cancan.ro
Greșeala cumplită din 1941, repetată de Armata Română? Un general NATO acuză: „La parade dă bine, pe front ar fi dezastru”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Râzi cu lacrimi
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Descopera.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Japonezii lansează „transportul public” spre Lună. Primul „autobuz” selenar va decola în mai puțin de 4 ani
Promotor.ro