Acasa » Fotbal Extern » Stranieri » E gata pentru românul care a fost vânat la Kiev pentru că e pro-rus: „E dificil să mai continue”

E gata pentru românul care a fost vânat la Kiev pentru că e pro-rus: „E dificil să mai continue”

E gata pentru românul care a fost vânat la Kiev pentru că e pro-rus: „E dificil să mai continue”
Foto: Profimedia Images (12.12.2025)

Vladislav Blănuță traversează cea mai complicată perioadă a carierei sale, iar aventura la Dinamo Kiev pare să se apropie de final mult mai repede decât se anticipa în momentul transferului.

Atacantul român, cumpărat de campioana Ucrainei pentru 2,6 milioane de euro, plus bonusuri, este tot mai departe de planurile clubului.

Fotbalistul nu s-a impus pe teren

Ajuns la Kiev după o investiție importantă și cu un contract consistent, Blănuță nu a reușit să se impună pe teren. Evoluțiile modeste, dublate de un autogol care a cântărit greu, au coincis cu un scandal major în afara gazonului, după ce fotbalistul a fost acuzat de suporteri că ar fi distribuit pe rețelele sociale conținut cu tentă pro-rusă. Reacțiile nu au întârziat să apară, iar atmosfera din jurul fotbalistului a devenit rapid destul de tenstionată.

Situația sportivă nu îl avantajează deloc. Blănuță a pierdut teren în fața lui Ponomarenko, un atacant de doar 19 ani, care a început să primească tot mai multe minute și a și marcat. Presa ucraineană susține că șansele românului de a mai conta în planurile echipei sunt minime, mai ales dacă actualul antrenor, Oleksandr Kostyuk, își va păstra postul.

„Cred că va fi foarte dificil pentru Blănuță să mai continue. Dacă Ponomarenko începe să joace de acum, mai ales că a marcat, nu cred că Blănuță va avea multe șanse să se impună la Dinamo, dacă Kostyuk (n.r. antrenorul) rămâne. Și-a dat seama acum că trebuie să se bazeze pe jucătorii pe care îi cunoaște bine. Și face ceea ce trebuie. Aș vrea să văd și văd un potențial mai mare în dezvoltarea lui Ponomarenko decât la Blănuță. A păstra un jucător doar de dragul de a-l păstra, ei bine, desigur, nu are sens. Așa că probabil vor căuta o altă echipă pentru român”, a scris presa din Ucraina.

Președintele clubului îl dădea titular pe român

Paradoxal, în urmă cu doar câteva săptămâni, președintele clubului, Igor Surkis, oferea asigurări ferme că Blănuță nu va fi pus pe lista de transferuri. Oficialul sublinia atunci că Dinamo Kiev a achitat deja o parte importantă din suma către FCU Craiova și că românul este văzut drept un atacant cu reale calități, de care echipa are nevoie.

Realitatea din teren pare însă să fi schimbat radical datele problemei, mai ales după titularizarea lui Ponomareko, care a avut prestații mai solide față de internaționalul român.

„Vladislav Blănuță este și rămâne fotbalistul clubului nostru, alte opțiuni nici nu pot fi puse în discuție” a spus acesta.