Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Ion Țiriac l-a dat în vileag pe Jannik Sinner! Replică incredibilă a italianului către ofițerii de control când l-au prins dopat: „Ce e aia pozitiv, domne? Nu vezi că beau apă cu lingurița?”

Ion Țiriac l-a dat în vileag pe Jannik Sinner! Replică incredibilă a italianului către ofițerii de control când l-au prins dopat: „Ce e aia pozitiv, domne? Nu vezi că beau apă cu lingurița?”

Ion Țiriac l-a dat în vileag pe Jannik Sinner! Replică incredibilă a italianului către ofițerii de control când l-au prins dopat: „Ce e aia pozitiv, domne? Nu vezi că beau apă cu lingurița?”

Ion Țiriac (86 de ani) a dezvăluit dialogul incredibil pe care Jannik Sinner (24 de ani) l-ar fi purtat cu reprezentanții Agenției Internaționale pentru Integritatea Tenisului (ITIA), în momentul în care l-au depistat pozitiv.

Modul total diferit în care au fost tratate cazurile Simona Halep și Jannik Sinner i-au contrariat pe fanii tenisului! Dar Ion Țiriac știe motivul pentru care românca a primit o suspendare uriașă, ce i-a frânt cariera, în timp ce italianul a scăpat cu o interdicție de numai trei luni.

Simona Halep a fost suspendată inițial pentru patru ani, însă Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) i-a redus sancțiunea la doar nouă luni. Totuși, perioada lungă de așteptare și unele decizii neinspirate ale sportivei au complicat situația.

Ion Țiriac, dezvăluire bombă! Ce replică le-a putut da Jannik Sinner ofițerilor de control când l-au prins dopat: „Ce e aia pozitiv, domne? Nu vezi că beau apă cu lingurița?”

Ion Țiriac a explicat, în stilul său caracteristic, culisele cazului Jannik Sinner, subliniind că Simona Halep ar fi trebuit să adopte o abordare similară. Miliardarul român a dezvăluit că italianul a transferat întreaga responsabilitate către echipa sa, oferind totodată câteva replici savuroase ofițerilor de control anti-doping:

Halep, de ce ai băut ce ai băut? ‘Nu știu ce am băut, am băut ce mi-au dat ăștia, echipa (n.r. – trebuia să spună în opinia lui Țiriac). Dar Halep a spus: ‘Nu, nu! De echipă nu se atinge nimeni!’. Și acolo a fost greșeala ei. În schimb, uită-te la Sinner ăsta. L-a găsit pozitiv! Extraordinar, domne!”, și-a început Ion Țiriac povestirea, la podcastul Școala Sportivă, apoi a relatat dialogul dintre Sinner și reprezentanții ITIA.

ITIA: Domnu’ Jannik, ești pozitiv!

Jannik Sinner: Ce, cum?.

ITIA: Ești pozitiv!

Jannik Sinner: Ce e aia pozitiv, domne? Nu vezi că îmi dă apă după ce o măsoară cu lingurița?

ITIA: Ai 0,0000000009 la 1 milion ceva înăuntru!’. Adică un milion îl împarți la încă 1 milion.

Și s-a dus la o comisie medicală și a spus: ‘Nu, domne. N-are cum să-mi fi băgat nici prin sânge, nici prin gură, nici prin urechi, nici prin nas’. Pe undeva a intrat. ‘A uite, pe unde a intrat. S-a zgâriat de la rachetă și cu crema cu care au dat ăștia, da’. Iar săptămâna viitoare a fost iar 0,0000… dar cu șapte de 0, pentru că nu au mai masat cu aia. Și l-au declarat nevinovat!”, a povestit Ion Țiriac.