Giovanni Becali crede că derby-ul Dinamo – Rapid, programat duminică seară pe Arena Națională, se va încheia la egalitate.
Impresarul FIFA este de părere că primul 11 al „câinilor” face „ravagii” și se poate bate la titlu în Superligă, lucru ce nu-l poate spune și despre rezervele „roș-albilor”, pe care nu le vede de nivelul titularilor.
Celebrul agent de jucători crede că derby-ul Dinamo – Rapid, programat duminică seară în etapa a 13-a din Superligă, se va încheia nedecis. Ioan Becali este de părere că fotbaliștii care fac parte din echipa de start a „câinilor” face „ravagii” în Superligă și se pot lupta la câștigarea campionatului în acest sezon. Nu același lucru îl spune și despre rezervele lui Zeljko Kopic, pe care nu le vede la nivelul titularilor.
„Și așa Dinamo se bate la titlu, e periculoasă. Între Dinamo și Rapid eu spun că e meci de egal. Dinamo se bate la campionat, pentru că a închegat un prim 11 cu care face ravagii. Nu aș spune tot lotul, că nu știu dacă sunt de valoarea titularilor. Are un mijloc bun, până și scoțianul ne încântă cu dârzenia lui. Intră, provoacă adversarul, zici că e viking, șmecher.
Opruț e la națională, Cîrjan e la națională, câștigul lor, Musi, luat de la FCSB. Îl pregătesc pe Mazilu, care a fost decisiv la Farul când au luat titlul. O să-și revină și el, o să fie important.. Mai caută și jucători acum, caută și jucători tineri, pentru viitor”, a declarat Giovanni Becali, la Fanatik.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F07%2FAndrei-Nicolescu-atac-neasteptat-impotriva-lui-Zeljko-Kopic-%E2%80%9EN-am-gandit-o-tactic-bine-Trebuie-sa-stim-ce-sa-alegem-de-pe-banca.webp)
Foto: Sport Pictures
Impresarul are numai cuvinte frumoase la adresa lui Andrei Nicolescu, președintele lui Dinamo. Îl vede ca fiind „brici”, alături de echipa de scouting a „câinilor”, care au reușit împreună să aducă din nou jucători peste media campionatului.
Giovanni Becali a vorbit și despre conflictul tacit ce trenează între Andrei Nicolescu și Victor Angelescu, acționarul minoritar al Rapidului, cei doi lucrând în trecut la gruparea giuleșteană, însă care s-au despărțit în condiții nu foarte cordiale.
„Andrei Nicolescu nu știu dacă a jucat fotbal, dar se pricepe, vă dau cuvântul meu, e brici! Are niște băieți la scouting care se pricep, stau tot timpul în fața calculatorului. Andrei Nicolescu poate e gelos pe Angelescu că a rămas președinte la Rapid.
Bine, și Nicolescu conduce Dinamo. Amândoi sunt băieți de treabă, civilizați, răspund imediat la telefon. Eu am o relație extraordinară cu amândoi. A jucat fotbal Nicolescu când era copil? Cred că la PSG a fost în probe, că a făcut și studii acolo, eu așa știu”, a mai spus agentul FIFA pentru sursa citată.