Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Ciprian Marica s-a pronunțat după ce a văzut România – Austria: „Marele fotbalist de la Real Madrid a fost depășit tot meciul de Bîrligea”

Ciprian Marica s-a pronunțat după ce a văzut România – Austria: „Marele fotbalist de la Real Madrid a fost depășit tot meciul de Bîrligea”

Ciprian Marica s-a pronunțat după ce a văzut România – Austria: „Marele fotbalist de la Real Madrid a fost depășit tot meciul de Bîrligea”
Foto: Sport Pictures

Ciprian Marica a fost pe Arena Naționala la victoria obținută de România în ultimul minut cu Austria, scor 1-0, în preliminariile Cupei Mondiale, iar la finala a tras o concluzie dureroasă despre jucătorul legitimat la Real Madrid.

Fostul atacant al primei reprezentative îl pune cu spatele la zid pe David Alaba, fundașul central al trupei lui Ralf Rangnick, despre care spune că a fost depășit tot meciul de Daniel Bîrligea.

Ciprian Marica, verdict fără dubii după România – Austria. „L-a depășit tot meciul pe marele Alaba

Ciprian Marica a asistat pe viu la succesul obținut de naționala României în ultimul minut la prelungirilor cu Austria, scor 1-0, în preliminariile Cupei Mondiale, iar la o zi după meci a tras o concluzie dureroasă despre jucătorul adversarei, aflat sub contract cu Real Madrid.

Fostul atacant al tricolorilor îl taxează dur pe David Alaba, fundașul central folosit de Ralf Rangnick, despre care spune că a fost depășit în mod constant de către Daniel Bîrligea.

„Nu prea am voce, chiar am țipat la gol, am trăit la maxim. Am fost pe stadion. I-am bătut pentru că am avut dăruire. Nea Mircea a fost inspirat. Am spus înaintea meciului că trebuie să vină cu experiența sa și să își pună amprenta asupra jocului. A fost inspirat în alegerea jucătorilor.

Eu, sincer să fiu, l-am văzut pe Dragomir destul de șters cu Moldova, nu l-am văzut așa cum l-a simțit Nea Mircea, asta este experiența. Apoi, a avut curaj să îl titularizeze pe Hagi, care jucase și noi avem chestia asta cu jocurile din 3 în 3 zile.

Apoi, l-a simțit pe Bîrligea, care l-a depășit tot meciul pe marele Alaba de la Real Madrid, și el și Dragomir. A reușit să le transmită ambiția și dăruirea asta Mircea Lucescu, este meritul dânsului!”, a spus Ciprian Marica, la Fanatik.

Foto: Sport Pictures

Și-a luat peste picior și fostul antrenor. Băi, băiatule…”

Ciprian Marica a ținut să-l ia în colimator și pe Ralf Rangnick, selecționerul Austriei, cel care i-a fost antrenor la Schalke. Ex-internaționalul român l-a criticat pe tehnicianul austriecilor, după ce acesta a declarat că jocul tricolorilor nu l-a surprins cu nimic. Marica este de părere că România și-a dominat clar adversara și a triumfat pe merit.

„Am câștigat duelurile, am fost ambițioși, ne-am autodepășit în multe momente. Golul a arătat că știm să fim nemți când trebuie să fim nemți. Drept dovadă că Ghiță era în careu la acea fază și nu s-a grăbit să se întoarcă înapoi. Tot meciul am simțit de pe stadion că putem câștiga, nu a fost o victorie întâmplătoare. Jocul a funcționat, ne-am bătut cu un adversar net superior nouă și l-am învins pe merit.

L-am auzit pe antrenorul lor, după meci, că nu i-am surprins cu nimic. Băi băiatule, mi-a fost antrenor la Schalke, iartă-mă… am înțeles că sunteți mândri, dar v-am depășit la toate capitolele, am fost peste voi. V-am bătut la duelurile 1 contra 1, nu ne-ați fost superiori cu nimic. Am câștigat meciul pe merit!”, a concluzionat Marica pentru sursa menționată mai sus.