Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Noua senzație din tenisul feminin și-a șters contul de pe rețeaua socială: „Devenisem obsedată de Insula Iubirii”

Noua senzație din tenisul feminin și-a șters contul de pe rețeaua socială: „Devenisem obsedată de Insula Iubirii”

Gigi Grigorescu
11 aug. 2025, 18:45, Tenis
Noua senzație din tenisul feminin și-a șters contul de pe rețeaua socială: „Devenisem obsedată de Insula Iubirii”
Mediafax Foto

Iubitorii tenisului au remarcat „dispariția” unui cont de pe rețelele de socializare, iar noua senzație din circuitul WTA a spus de ce a făcut acest gest.

Una dintre cele mai concentrate și disciplinate jucătoare din circuitul WTA, Coco Gauff, este obsedată de reality show-ri.

Starul din circuitul WTA devenise obsedată de „Insula Iubirii”, motiv pentru care și-a șters contul de pe rețeaua socială

După un sezon fabulos pe zgură, în care a pierdut finalele de la Madrid, în fața Arynei Sabalenka, și Roma, la italianca Jasmine Paolini, dar s-a impus la Roland Garros, 6-7 (6), 6-2, 6-4 cu Sabalenka, Coco Gauff a avut un parcurs modest.

A jucat un singur meci la Berlin și Wimbledon, iar la Montrreal a fost eliminată în optimi de canadianca Victoria Mboko. După succesul din turul 2 la Cincinnati, 6-3, 6-2 cu sportiva chineză Xinyu Wang, a doua jucătoare a lumii a recunoscut că și-a dezactivat aplicația X (fosta Twitter) de pe telefon, deoarece devenise dependentă de emisiunile „Love Island” și „The Summer I Turned Pretty”, dar și de discuțiile non-stop despre tenis.

„A trebuit să șterg Twitter săptămâna trecută, pentru că sunt prea implicată în «Love Island». Și apoi apar mesaje despre tenis și există toată această dramă din «Love Island»”, a spus Gauff, râzând, potrivit Tennis up to Date.

Posibil duel Gauff – Ostapenko în optimile de finală de la Cincinnati

Jucătoarea care pe 13 martie a împlinit 21 de ani, învingătoare la US Open în 2023, a spus că până și emisiunile pe care nu le văzuse o atrăgeau prin intermediul noutăților apărute pe respectiva aplicație.

„Se apropia începutul «The Summer I Turned Pretty». Nu mă uitasem niciodată, dar eram interesată chiar dacă nu știam despre ce este vorba. Mă gândeam: «Ok, devin prea dependentă». Așa că nu mai am Twitter pe telefon”, a mai precizat americanca.

Decizia lui Gauff de a renunța la aplicație vine în contextul în care încearcă să-și recapete avântul după o serie de performanțe mai degrabă slabe în timpul verii.

La Wimbledon, era favorită în meciul din prima rundă împotriva ucrainenei Dayana Yastremska, având 3-0 la meciurile directe. Cu toate acestea, Gauff a comis foarte multe duble greșeli, mai ales în momente cheie, iar Yastremska s-a impus cu 7-6 (3), 6-1 în puțin peste o oră.

Coco Gauff a continuat să facă multe duble greșeli și la Openul Canadei de la Montreal, unde a pierdut în fața favoritei spectatorilor, Victoria Mboko, în runda a patra. Ulterior, Mboko avea să câștige trofeul.

Următoarea adversară a americancei la Cincinnati este Yastremska, iar în cazul unei victorii va da în optimile de finală poeste italianca Lucia Bronzetti sau letona Jelena Ostapenko, favorita cu numărul 23 a competiției.