Un fost star din NBA și-a scos la vânzare conacul uriaș de 16,5 milioane de dolari. Impunătoarea vilă are 6 dormitoare, 5 băi și 8 piscine. Tony Parker deține un teren de 21 de hectare într-un cartier periferic al orașului San Antonio, din Texas.
Tony Parker, fostul soț al Evei Longoria, este unul dintre foștii jucători din NBA care au reușit să strângă o avere din baschet. Fostul sportiv a jucat pentru echipe precum Paris Basket Racing, San Antonio Spurs, LDLC ASVEL și Charlotte Hornets. El s-a retras în anul 2019, după o carieră de 20 de ani.
Fostul jucător de baschet american și-a scos la vânzare locuința pentru prima dată în anul 2021, pe uriașa sumă de 19,5 milioane de dolari. De atunci, niciun cumpărător nu i-a putut atinge pretențiile financiare lui Parker.
Acum, la patru ani distanță, Tony Parker este hotărât să scadă drastic din preț, până la 16,5 milioane de dolari, pentru a putea vinde proprietatea. Totodată, americanul a ales să schimbe și agentul imobiliar cu care lucra, sperând că va avea mai mult noroc.
Locuința impunătoare se află la periferia orașului San Antonio, în cartierul Boerne, la 25 de mile distanță de centru. Întregul teren pe care se află casa lui Parker are 21 de hectare. Tony Parker a gândit locuința ca pe un adevărat conac imperial.
Americanul a dorit să construiască o sală de fitness de 557 de metri pătrați, un teren de baschet complet echipat, o sală de jocuri arcade, un bar și o sală de cinema private, o frizerie, mai multe camere destinate birourilor, o cramă cu 1.500 de sticle de vin, o cameră de trofee cu acces pe bază de amprentă și un waterpark.
„Asta nu e doar o locuință, e o moștenire. Casa lui Tony Parker îmbină eleganța world-class cu detalii pe care nu le au alte proprietăți din Texas. De la cel mai înalt tobogan privat cu apă, până la cel mai mare waterpark rezidențial din stat, am reușit să creăm ceva care combină luxul cu o poveste generațională”, a spus Erwin Nicholas II, agentul care se ocupă de vânzarea locuinței, conform Robbreport.
Tony Parker este unul dintre cei mai iubiți foști jucători ai celor de la San Antonio Spurs. Americanul a evoluat pentru trupa din NBA pentru 17 ani. „Texanii” l-au ales în draftul NBA din anul 2001 pe poziția 28, în prima rundă.
Conform sursei de mai sus, Parker a strâns o avere uriașă din NBA, de peste 170 de milioane de dolari. Pe lângă conacul uriaș din Texas, fostul sportiv mai deține și un castel istoric în sudul Franței, în valea Ronului.